Elektriklenme çeşitleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Elektriklenme çeşitleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: Elektriklenme Nedir? -Elektriklenme Çeşitleri

  Elektriklenme, bir sistemin elektrik kullanarak çalışması için yapılan modifikasyondur.

  Etki ile elektriklenme

  Nötr (yüksüz) bir cisme (-) veya (+) yüklü bir cisim yaklaştırıldığında, nötr cismin yük düzeni bozularak söz gelimi yaklaştırılan cisim (-) yükle yüklü ise nötr cismin yaklaştırılan cisme yakın olan kısmı (+) uzak olan kısmı (-) yüklenir. Bu elektriklenme şekli geçicidir; zira elektriklenmeye sebep olan yüklü cisim uzaklaştırıldığında nötr cisim eski durumuna geri döner.

  Dokunma ile elektriklenme

  Elektrikle yüklü bir cisim yüksüz bir cisme dokundurulduğu zaman, o cismi kendi cinsinden elektirkle yükler. Örneğin, nötr bir cisme (+) yüklü bir cisim dokundurulursa son yük durumunda her ikiside (+) yüklenir. Eğer (+) ve (-) yüklü cisimler birbirine dokundurulursa bakılır; eğer yük miktarları eşitse son durumda her ikiside nötr olur. Eğer (-) miktarı fazlaysa son durumda her ikiside (-), (+) miktarı fazlaysa son durumda her ikiside (+) yüklü olur.

  Sürtünme ile elektriklenme

  Bu kısımda sürtünen cisimler arasında elektron geçişi olur ve elektron kaybeden (+), kazanan (-) yükle yüklenir. Örneğin, yün kumaş ile ebonit (plastik) çubuk birbirine sürtüldüğünde yün kumaş pozitif, ebonit çubuk negatif yükle yüklenir. Aynı şekilde ipek kumaş ile cam çubuk bir birine sürtüldüğünde ipek kumaş negatif, cam çubuk pozitif yükle yüklenir. Bunun nedeni ipek kumaş ile ebonit çubuğun elektron almaya, yün kumaş ile cam çubuğun elektron vermeye yatkın olmasındandır. 3. 3
  Ziyaretçi
  Nötr bir cismin başka bir cisimden (-) yük alması veya başka bir cisme (-) yük vermesi ile yük sayısının değişmesine elektriklenme denir. Örneğin yağmur yüklü bulutlar birbirine sürtünerek elektriklenir ya da arabanın kolu gibi metal bir malzemeye dokunduğumuzda elektriklenebiliriz.

  Elektriklenmede her zaman (-) yük geçişi olur. (+) yükler hareket etmez.

  Elektriklenme üç şekilde olur:

  1) Sürtünme ile elektriklenme

  2) Dokunma ile elektriklenme

  3) Etki ile elektriklenme

  1) Sürtünme ile Elektriklenme

  İki nötr cisim birbirine sürtülerek elektriklenebilir. Bu iki cisimden birindeki (-) yükler diğerine geçebilir. Bu durumda (-) yük verende (+) yük fazla; (-) yük alanda da (-) yük fazla olur. Böylece iki cismi de elektriklemiş oluruz.

  Örneğin yünlü bir kumaşa ebonit çubuk sürüldüğünde yünlü kumaştaki (-) yükler serbest hale gelerek ebonit çubuğa geçer. Böylece ebonit çubuktaki (-) yükler fazla olduğundan çubuk (-) yükle yüklenir. Yünlü kumaş ise (-) yükleri verdiği için (+) yük ile yüklenir. Böylece ebonit çubuk ve yünlü kumaş eşit miktarda ve zıt yüklerle yüklenir.

  Cam çubuk ipekli kumaşa sürtüldüğünde cam çubuktaki (-) yükler serbest hale gelir. Böylece ipekli kumaşta (-) yük fazlalığı olur ve (-) ile yüklenir. Cam çubuk ise (-) yükleri verdiği için (+) yük ile yüklenir.  2) Dokunma ile Elektriklenme

  Dokunma ile elektriklenme yüklü ya da nötr iki cismin birbirine dokundurulması ile olur.

  Dokunma ile elektriklenmede de sürtünme ile elektriklenmede olduğu gibi (-) yükler bir cisimden başka bir cisme geçer. Eğer cisimler özdeşse son durumda yükler eşit olarak paylaşılır.

  Dokunma ile elektriklenmede son durumda cisimlerin yük işaretleri aynıdır. Toplam yük miktarında ise değişme olmaz.  A cisminin dokundurulmadan önceki yük miktarı (+6-3) +3'tür. B cisminin ise (+4-9) -5'tir. Toplam yük (+3-5) -2 olduğundan her bir küreye eşit olarak paylaştırdığımızda son durumda yükleri -1 olur.

  3) Etki ile Elektriklenme

  Etki ile elektriklenmede yüklü cisimler birbirine temas etmeden sadece yaklaştırılarak bir etki oluşturulup elektriklenir. Etki ile elektriklenme geçici bir durumdur. Yüklü cisimler birbirinden uzaklaştığında elektriklenme de ortadan kalkar.

  Hatırlayacak olursak aynı cins yükler birbirini iterken zıt yükler birbirini çeker. Yüklü ve nötr iki küre birbirine yaklaştığında cismin yükü ile zıt işaretli olanlar yüklü cisme doğru çekilir. Yüklü cisme yakın olan uç zıt uzak olan uç aynı yükle yüklenir.  Şekilde görüldüğü gibi + yüklü B cismi nötr A cismindeki - yükleri kendine doğru çeker böylece A cisminin bir kutbu + bir kutbu - ile yüklenir.

  Topraklama

  Toprak sonsuz büyüklükte bir iletkendir. Aynı zamanda kütlesi çok büyük olduğu için sonsuz (+) ve (-) yüke sahiptir. Yüklü bir cisim bir iletken tel ile toprağa bağlandığında nötr olur. Bu olaya topraklama denir.

  (-) yüklü bir cisim topraklandığında üzerindeki fazla (-) yükler toprağa doğru geçer ve cisim nötr olur.  (+) yüklü cisim topraklandığında topraktaki (-) yükler cisme geçer ve cisim nötr olur.

  Ameliyathanelerde zemin iletken bir malzeme ile yapılmıştır. Çünkü ameliyathanede kullanılan+ Yorum Gönder
elektrik çeşitleri nelerdir,  elektriklenme çeşitleri kısaca bilgi,  elektriklenme çeşitleri nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi