Sesin Yayılması Önlenebilir mi?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Sesin Yayılması Önlenebilir mi? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: Ses maddesel ortamlarda yayılabilmektedir. Sesin yayılması için maddesel ortamla birlikte taneciklere ihtiyaç vardır. Bu sebeple ses katı, sıvı ve gaz halindeki maddelerde yayılmaktadır. Boşlukta maddesel ortam olmadığı zaman ses boşlukta olur ve sesler boşlukta yayılmaz.
  Bir ses dalgalar şeklinde yayılmaktadır. Sesin dalgası bir su dalgasını andırır. Su dalgası gibi dairesel bir hareketle yayılırlar. Ses dalgası su dalgası gibi bir noktadan başlar başla bir noktaya doğru hareket eder.
  Sesin dalgası su dalgaları gibi kaynağa yakın bölgelerde belirginleşir ve kaynaktan uzaklaştığı zaman ses dalgasını şiddeti azalmaktadır. Sebebiyse, kaynağa yakın yerde ses dalgalarının enerjisinin fazla olması ve sesin kaynağından uzaklaşıldığı zaman ses dalgalarının enerjisinin azalmasıdır.

  Ses Her Yerde Yayılır Mı
  Bu sorunun cevabını yukarıda azda olsa açıkladık. Ses heryerde yayılmaz. Sesler maddesel olan ortamlarda yayılmaktadır. Maddesel olmayan ortamlarda yayılmaz. Buna örnek uzayı verebiliriz. 3. 3
  Ziyaretçi
  soru bulalaum+ Yorum Gönder
sesin yayılmasını önleyebilir miyiz,  sesin yayılması önlenebilir mi,  sesin yayılmasını nasıl önleriz,  sesin yayılması nasıl önlenir,  sesin bulunduğu ortamda yayılması engellenebilir mi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 20 kişi