Besinler ve Dengeli Beslenme

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Besinler ve Dengeli Beslenme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: Besin Nedir? Besin, yaşamı sürdürmek için gereksinim duyulan inorganik ve organik kimyasal maddeleri topluca belirten bir terimdir.

  Vücut metabolizmasının sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirebilmesi, ihtyacı olan besinleri yeterince ve dengeli olarak almasına bağlıdır.

  Besinleri 5 ana gruba ayırabiliriz: Tahıl ve ekmek grubu; Sebze ve meyve grubu; Süt ve süt ürünleri; Et grubu ile Yağ ve şeker grubu besinler.

  Bu besin grupları içerisinde vücudun oran olarak en çok ihtiyaç duyduğu besin grubu tahıllardır. Tahılları sebze ve meyveler takip eder. Sebze-meyve grubunu da süt ve süt ürünleri ile et grubu besinler takip etmektedir. Bu besinler içeririnde miktar olarak en az tüketilmesi gerekenler yağ ve şeker grubu besinlerdir.

  Besinleri kimyasal özelliklerine göre sınıflandırmak gerekirse, kimyasal özelliklerine göre besin grupları şunlardır: Karbonhidratlar, Proteinler, Yağlar, Vitaminler, Mineraller ve Su. Bu besin gruplarının birbirine benzer ya da birbirinden farklı fonksiyonları vardır.
  C) Dengeli Beslenmenin Tanımı:

  Büyüme, gelişme, sağlıklı ve verimli olarak uzun süre yaşamak için gerekli olan enerjiyi ve besin öğelerinin her birini yeterli miktarlarda sağlayacak olan besinlerin, besleyici değerlerini yitirmeden, sağlık bozucu duruma getirmeden en ekonomik şekilde almak ve vücutta kullanmaktır. Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan besin öğelerinin her birinin yeterli miktarlarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılması durumu <<dengeli beslenme>> deyimi ile açıklanır.

  Bu besin öğeleri vücudun gereksinmesi düzeyinde alınmazsa yeterli enerji oluşamadığı; vücut dokuları yapılamadığından <<yetersiz beslenme>> durumu meydana gelir.

  İnsan yeterince yemesine karşın, uygun seçim yapamadığı ya da yanlış pişirme yöntemi uyguladığı için bu besin öğelerinin bazılarını alamayabilir. Bu durumda o besin öğesinin vücut çalışmasındaki işlevi yerine getirilmediğinden yine sağlık bozulmuş olur. Bu durumda da <<dengesiz beslenme>> meydana gelmiş olur.

  Yetersiz ve dengesiz beslenme durumlarında vücudun büyüme, gelişme ve normal çalışmasında aksaklıklar olacağından yeterli ve dengeli beslenme sağlığın temelidir demek hiçte yanlış bir söz olmaz.

  Dengeli beslenme besin ihtiyaçlarının belirlenmesi ve alınan besinlerin sağlayacağı enerji göz önünde bulundurularak sağlanabilir. Dengeli beslenme söz konusu olduğunda kişinin yaşam biçimi, zevkleri, yeme alışkanlıklarını da göz önünde bulundurmak gerekir.

  Nasıl dengeli beslenebileceğimize değinmeden önce besin gruplarına bir göz atmada, onları biraz tanımada fayda vardır.

  Besinler üç ana gruba ayrılırlar: Proteinler, yağlar ve karbonhidratlar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi