Besinler ve dengeli beslenme besinlerin gerekliliği

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Besinler ve dengeli beslenme besinlerin gerekliliği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Besinler ve dengeli beslenme besinlerin gerekliliği

 2. 2
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  Cevap:
  Besinlerin Gerekliliği

  Canlılık faaliyetlerinin devamı için hücrelerin enerjiye ihtiyacı vardır. Canlılar ihtiyaçları olan enerjiyi yedikleri besin maddelerinden sağlarlar. Vücudumuzdaki hücreler; büyüme, gelişme ve aşınan yerlerin onarılması faaliyetlerini sürdürür. Tüm bu olaylar için vücudumuz dışarıdan bazı maddeler almalıdır.

  Vücudumuzun canlılık faaliyetlerini devam ettirebilmesi için ihtiyaç duyduğu ve dışarıdan aldığı maddelere besin, besinleri alıp yemeye de beslenme denir.
  Besinler sindirim organlarında hücre zarından geçebilecek kadar küçük parçalara ayrılır ve kan yoluyla hücrelere taşınır. Hücreler besinleri çeşitli yaşamsal olaylarda kullanır. Her besin, hücrelerde değişik görevleri yerine getirir.

  Besinlerin bir kısmı bitkilerden elde edilir. Bitkilerden elde ettiğimiz besinlere bitkisel besinler denir. Patates, buğday, sebze ve meyveler bitkisel besinlerdendir.

  Et, yumurta, süt gibi besinler hayvanlardan elde edilir. Bu besinlere ise hayvansal besinler denir.
  Besinler vücudumuzda enerji verme, yapıcı onana olma ve düzenleyicilik yapma gibi görevleri yerine getirir. Besinleri vücudumuzdaki görevlerine göre aşağıdaki gibi gruplandırırız.

  Enerji Verici Besinler: Karbon hidratlar, yağlar, proteinler
  Yapıcı Onarıcı Besinler: Proteinler, yağlar, madensel tuzlar, su
  Düzenleyici Besinler: Madensel tuzlar, su, vitaminler+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi