Farklı Elektrik Kaynakları

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Farklı Elektrik Kaynakları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: u kaynakların başında güneş ve rüzgar enerjisi yer alıyor. Güneş yüzyıllardır dünyadaki bütün yaşamın kaynağı. Bugün güneş ve rüzgar enerjisi dünyamızı bir çevre felaketinin eşiğine getiren fosil yakıtlara alternatif olacak güce erişti. Günümüzde enerji üretmek amacıyla kulanılmakta olan petrol ve kömür gibi yakıtlar içinde bulunduğumuz yüzyıl sona ermeden tükenecek. Bu yakıtlara alternatif olabilecek kaynaklar ise yenilenebilir enerjilerdir.

  Doğa Dostu Enerji

  Yeryüzünün kullanılmakta olan tüm yenilenebilir enerjilerin kaynağı güneştir. Hava tabakalarının farklı sıcaklıklarda ısınıyor olması rüzgarı oluşturur. Bioenerjide kullanılan metan gazı yeşil bitkilerin güneş ışığı sayesinde depoladıkları karbondioksitin sonucudur. Güneş ışığı aynı zamanda denizlerdeki dalga enerjisi ve sıcaklık farklarıyla enerji elde edilmesini de sağlar.

  Güneşin tükenmez enerjisinden yaralanarak ve az bir maliyetle evlerimizi veya kullanım suyumuzu ısıtıp elektrik elde edebiliriz. Güneş kolektörlerini kullanarak kullanım suyunu arzu edilen sıcaklıkta ısıtabilir güneş pilleri sayesinde yılın her ayı istediğiniz yerde istediğiniz kadar elektrik elde edebilirsiniz.

  Rüzgar enerjisiyle elektrik üretebilir; kuyulardan su çekmek için kullandığınız pompaları çalıştırabilirsiniz. Özellikle yurdumuzun Marmara Güney Ege İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinin rüzgar potansiyeli yüksektir. 3 m/s 'den yüksek rüzgar hızlarında jeneratörünüz elektrik üretecektir.

  Ülkemizde 1962 yılından beri MTA tarafından sürdürülen çalışmalar sonucunda çok sayıda jeotermal kaynak bulunmuştur. Jeotermal kaynaklarla ısıtma soğutma ve elektrik üretimi gerçekleştirilebilir. Yine bu kaynaktan yararlanarak elektrik üretmek olasıdır.Organik atıklardan yararlanarak gaz elde edilmesi ise bioenerjinin alanına girer. Tüm çiftlik ve köy evlerinde toplanan organik atıklar çeşitli biçimlerde fermantasyona tabi tutularak gaz elde edilebilir. Üretilen bu gazlardan enerji elde etmek için yararlanmak olasıdır.

  Tükenmeyen Bedava Enerji

  Akarsuların yanına küçük hidroelektrik santralları kurarak elektrik üretilebilir. Debinin en az olduğu zamanlarda bile akarsularda mikrohidro elektrik santrallar kurulabilir.

  AES Alternatif Enerji Sistemleri elektrik şebekesinin ulaşmadığı veya ucuz enerji elde etmek istenen her yerde kolay kullanılabilecek seçenekler sunuyor.
  Ses ve atık kirliliği yaratmayan tek enerji kaynağı: GÜNEŞ PİLLERİ Yakıtı güneş ışığı olanhareketli parçaları olmayan doğa dostu ve ülkemizde her yerde yüksek verimlilikle kullanılabilecek elektrik üreticileridir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi