İyi ahlaklı olmak (dürüst birey olmak) komposizyon

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İyi ahlaklı olmak (dürüst birey olmak) komposizyon ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İyi ahlaklı olmak (dürüst birey olmak) komposizyon

 2. 2
  Aytu
  Bayan Üye

  Cevap: Güzel ahlaklı olmak


  İyi ve kötü huyları bilmek ve tatbik etmek gerekir. İslam Ahlakı kitabını okuyup oradaki bilgilerle amel eden güzel ahlaklı olur. Şu iki prensibi esas alan da güzel ahlaklı olur:
  1- Düşmanlarımız muhaliflerimiz bizi çekemeyenler hep ayıplarımızı araştırır. Onlardan kusurlarımızı öğrenip güzel ahlaka sahip olabiliriz. Birisi ahlakını düzeltmek için İbrahim Ethem hazretlerine ayıbını kusurunu bildirmesi için yalvarınca (Seni dost edindim. Her halin bana güzel görünüyor. Ayıbını başkasına sor) dedi.
  2- Başkasında bir ayıp görünce bunu kendinde aramak kendinde bulursa bundan kurtulmaya çalışmak gerekir. (Mümin müminin aynasıdır) hadis-i şerifinin manası budur. Yani başkasının ayıplarında kendi ayıplarını görür. İsa aleyhisselama bu güzel ahlakını kimden öğrendin dediklerinde (İnsanlara baktım. Hoşuma gitmeyen şeylerinden sakındım. Beğendiğimi ben de yaptım) buyurdu. Hazret-i Lokman’a (Edebi kimden öğrendin) denince (Edepsizden) buyurdu. Yani birisinin yaptığı hareket bizim hoşumuza gitmiyorsa edepsizlik olarak görüyorsak onu biz de yapmamalıyız. Birisi bizim bir kusurumuzu söyleyince sevinmiyorsak başkalarının da kusurlarını söylememeliyiz. Birisi bizi tenkit edince hoşlanmıyorsak biz de başkalarını tenkit etmemeliyiz.
  İnsan bu prensipleri uygularsa güzel ahlaklı olur. O halde bir söz söylerken kendimizi karşımızdakinin yerine koymalıyız. Böyle bir söze tepkimiz ne olur diye düşünmeliyiz. Bunun da istisnaları çıkarsa da azdır. Zaten istisna genel kaideyi bozmaz.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi