Çocuğun gelişiminde ailenin etkisi nasıl olmalıdır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çocuğun gelişiminde ailenin etkisi nasıl olmalıdır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Aytu
  Bayan Üye

  Cevap: Çocuğun gelişiminde ailenin rolü

  Kasım 2oo8 - Ocak 2009 tarihleri arasında AÇEV'in (Anne Çocuk Eğitim Vakfı) hazırlamış olduğu "Anne Destek Programı"na katıldım. İlkokul çağında, 7 -11 yaşlarında çocuk sahibi 25 anne, her hafta bazen okulun kütüphanesinde, bazen de toplantı odasında bir araya geldik. 25 sabahçı anne haricinde bir o kadar da öğlenci anne olduğunu düşünecek olursanız, toplam katılımcı sayısı 50'yi buluyordu. Haftada bir kez yapılan bu toplantıların her biri 2,5 saat kadar sürüyordu. Bu süre zarfında çocuklarımızla ilgili ortak sorunları konuşuyor, annelik deneyimlerimizi paylaşıyor, ayrıca kendisi de 2 çocuk annesi olan psikolog rehberlik öğretmenimizden akıl alıyor, çözüm yollarını öğreniyorduk. Pastalı börekli bir kutlamayla bitirdiğimiz eğitim semineri, bize anı olarak AÇEV'den birer katılım belgesi bıraktı.

  Anne Destek Programı'nda aldığım notları sizlerle paylaşmak suretiyle bu programa katılamamış olan anneleri de bilgilendirmek istiyorum. Eminim ki çocuklarını yetiştirirken zaman zaman takılıp kaldıkları, ne yapacaklarını, nasıl davranacaklarını bilemedikleri konular oluyordur. Paylaşacağım bilgiler arasında her annenin işine yarayacak birşeyler olduğunu sanıyorum.

  Çocuğun gelişiminde ailenin rolü

  Çocukların gelişiminde ilkokul dönemi önem taşır. Erken çocukluk devri bitmiş ve yeni bir döneme başlamıştır. Bu dönem çocukların ileriki yıllardaki sosyal ilişkilerini ve sosyal kimliklerini oluşturacakları bir dönemdir. Bu dönemde çevrelerinden etkilenirler. Aileden bağımsız kendi başlarına birçok şey yapabilir ve davranışlarının sorumluluğunu alabilirler.

  Bu dönemde çocuğun etrafındaki kişiler, öğretmenleri, arkadaşları onu pek çok alanda etkiler. Anne babasından çok arkadaşları ile vakit geçirmek ister. Özellikle aynı cinsiyetten arkadaşları tercih eder.

  Gelişme süreci ile ilgili genel özellikler

  1. Gelişim süreklidir. Gelişim ana rahminden başlayıp hayat boyu sürer.
  2. Gelişim 4 alanda eş zamanlı gelişmeye başlar ve birbirini etkiler.
  3. Çocuklar aynı yönde gelişse de birbirlerinden farklılıklar gösterir.
  4. Çocuk çevresiyle girdiği etkileşim sonucunda gelişir.

  Aile çocuğun ilk ve en uzun süre içinde yaşadığı ortamdır. Anne ve baba çocuğun yakın çevresindeki en önemli kişilerdir. Çocuğun gelişim düzeyi ailesinin onun gelişimini ne kadar desteklediğine bağlıdır. Yani gelişimleri desteklenen ve desteklenmeyen çocukların gelişimleri farklı olacaktır.  Anne, baba... Bana beni sevdiğinizi gösterin, gösterin ki kendimi değerli hissedeyim!  Anne ve babanın davranışları birbiriyle uyumlu olmazsa, çocuğun dünyası deprem şiddetinde sarsılmaya başlar!

  Çocuğu destekleyen çevre, onun becerilerini ve yeteneklerini ulaşabileceği en üst sınıra kadar geliştirme imkanı veren ortamdır. Çocuğunuz sizden kalıtım yolu ile edindiği özelliklerinin alt ve üst sınırları belli olarak doğar. Bu sınırlar her çocuk için farklıdır. Bunu farklı dolulukta bardaklar olarak düşünelim. Bu bardağın üst sınıra ulaşması sizlerin yapacaklarına bağlıdır. Anne baba, çocuklarına sundukları deneyimler, onunla kurdukları iletişimin niteliği ve sıklığı, sağladıkları öğrenme olanakları ve çocuğa örnek olacak davranışlarıyla destekleyen bir çevre yaratabilirler.
  Örnek vermek gerekirse;
  Çocuklarına sundukları deneyimler: Kitap okuması, alınacak kararlarda söz sahibi olması, spor yapabilmesi gibi.
  Sağladıkları öğrenme olanakları: Müzeye, sergiye, tiyatroya götürmek gibi.

  Bu gerçekleştiğinde, yani destekleyen bir çevre yaratıldığında çocuk doğuştan sahip olduğu en üst sınıra ulaşabilir. Çocuğun etrafında ona sevgi gösteren, ihtiyaçlarına önem verip onun yaptıklarıyla ilgilenen, duygularını anlamaya çalışan yetişkinler olduğunda çocuklar daha özgüvenli olur ve daha iyi ilişkiler kurar.

  Anne babalar çocuklarını yetiştirirken istedikleri olumlu davranışları kazanmaları için bazı davranışlarda bulunur. Hepimiz birbirimizden farklı davranışlarda bulunabiliyoruz. Bu yöntemleri kendi anne babamızdan, çevremizden, okuduğumuz kitaplardan, TV'den, bizden daha deneyimli yakınlarımızdan görerek kazandık. Fakat çocuklar her zaman istediğimiz özellikleri göstermiyorlar, zaman zaman istemediğimiz davranışlarda bulunabiliyorlar. Her ailenin kendisine özel bazı doğruları, tutumları ve değerleri vardır. Bu tutum ve davranışlar çocuk yetiştirme yöntemlerini belirler.

  Baskıcı aile tutumu

  Baskıcı aile tutumu çocuğun gelişimini nasıl etkiler?

  * Arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kurmakta daha fazla zorlanabilir.
  * Özgüveni daha düşük olabilir.
  * Kendisini yetersiz, güvensiz hissedebilir. Üzülebilir.
  * Anne babanın çocuğunu korkutarak, saldırgan bir tutumla terbiye etmeye çalışması sonucunda çocuk ya sindirilmiş ve içine kapanık olabilir ya da isyan edip saldırganlaşabilir, şiddete başvurabilir.
  * Yalan söyleyebilir.
  * Sevgisini gösteremeyebilir.
  * Yeniliklere açık olmayabilir. Denemekten korkabilir. Bu da fiziksel gelişimini etkileyebilir.

  Tavizkar aile tutumu

  Tavizkar aile tutumu çocuğun gelişimini nasıl etkiler?

  * Sınırların, kuralların olmadığı bir ortamda çocuğun her istediği kabul edilebilir.
  * Hem aşırı kabul hem de sert cezalar yani tutarsız davranışlar çocuğun da tutarsızlık yaşamasına neden olabilir. Çocuk yaptıkları onaylanıyor mu yoksa onaylanmıyor mu anlayamaz. Örneğin herhangi bir davranış anne tarafından kabul edilemezken baba tarafından kabul ediliyorsa, çocuk kendi içinde çelişki yaşayabilir.
  * Kurallara uymakta zorlanabilir.
  * Aşırı kabul veya herşeye izin verme çocuğun şımarmasına neden olabilir ve olgunlaşmasını engelleyebilir.
  * Arkadaşları ile ilişkilerinde olgun davranmayabilir.
  * Suçlayıcı olabilir.
  * Sorumluluk almakta zorlanabilir ve daha az bağımsız olabilir.
  * İlgi bağımlısı olabilir.
  * Çabuk hayal kırıklığı yaşayabilir.

  Destekleyici aile tutumu

  Destekleyici aile tutumu çocuğun gelişimini nasıl etkiler?

  * Çocuk sağlıklı bir gelişim gösterir.
  * Kurallar konulurken fikri alınıp dinlendiği için çocuğun kendine güveni artar.
  * Özgüveni daha yüksektir ve daha bağımsız olur ama anne babalarının isteklerine de duyarlıdır.
  * Aile çocuğun okuluyla da daha ilgili olduğu için çocuk kendisini önemli ve değerli hisseder.
  * Çocuk "Annem babam benimle ilgileniyor", "Bir sorunum olduğunda, başıma birşey gelirse ailem bana yardım eder" diye düşünür.
  * Arkadaşlarıyla iyi geçinir, daha az kavga eder.
  * Okulda (ilköğretim, lise ve hatta üniversite) daha başarılı olur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi