Milli kültür ürünlerimiz hakkında kısa ve öz bilgi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Milli kültür ürünlerimiz hakkında kısa ve öz bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Aytu
  Bayan Üye

  Cevap: Milli Kültür Ürünleri - Milli Kültür Ürünleri Nelerdir?

  Ahlak
  Türk ahlakı yiğitlik kahramanlık üzerine kuruludur. Alp ve gazilikten yüksek karakterli ve temiz kalpli korkusuz inanç ve irfanlı milliyetperverliktir. Ayrıca cesaretonurgururşerefmisafirperverlikdürüstlü k ve merhamettir.

  Aile
  Türk kültüründe sosyal hayat aile ve akrabalık bağları temelinin üzerine kurulmuştur. Eski Türk devletlerinin dayandığı iki temel sosyal birlik aile ve ordu olmuştur.

  Hukuk
  Şeriat hukukundan laik Medeni Hukuk'a geçen Türklerin toplum yaşamı Batı medeniyeti çerçevesinde anayasal hukuku benimser. Kamu hukuku ve özel hukuk günlük yaşam kültürünü Batı ile paralel bir düzeye getirmiştir. Bununla birlikte özel hukuk alanında töre ve örf hukuku geçerli olabilmektedir. Hukuk sistemi evrensel hukuk kurallarıyla uyumludur ve AB'ye girildiğinde AB hukuku geçerli olacaktır. Günlük hukuk kültüründe adalet mekanizması hızlı işlemektedir. Düşünce özgürlüğüne engel yasalar bulunmamaktadır.

  Siyasi kültür
  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.(Resmi göremiyorsanız üye olunuz) Resmin ismi: Milli Kültür Ürünleri 2.jpg Görüntüleme: 493 Büyüklüğü: 498 KB (Kilobyte)
  Türk siyasi kültürü; beylik hakanlık sultanlık ve tek partili cumhuriyetten demokratik laik çok partili cumhuriyete doğru gelişmiştir. Osmanlı merkezi siyasi yapısı ve bürokratik düzen öğelerinin etkileri cumhuriyette görülmesine rağmen Batı tarzı demokratik rejim yerleşmektedir. Sivil toplum güçlenmektedir. Siyasi kültür zaman istemekle birlikte gelişmektedir. Siyasi kültürün zayıf yönü hoşgörüsüzlüktür. Askerlik bir kültür unsuru olarak Türk kültüründe önemli bir işleve sahiptir. Askerlik yapmamış gençlere kız verilmemesi hâlâ yaygın bir adettir. Dünyada yaygın olan bazı siyasi akımlar ve partizanlık; siyasi kültürde olumsuz ve acı olaylara yol açmışlardır. Halkın devlete bakışı Devlet Baba kavramıyla hâlâ yaygındır. Cumhuriyetin ilk yıllarındaki otoriter yenlik yerini liberal demokrasiye terk etmektedir.

  Spor
  Türk spor tarihi Yaşar Doğu Tanju Çolak Cemal Kamacı gibi milli şahsiyetlerle ifade edilmesine rağmen toplumda spor yapma yaygınlığı ve spora ayrılan bütçe çok geridir. En kabul gören spor futboldur . Geleneksel yağlı güreş ata sporu olarak sürerken avcılık binicilik kılıç okçuluk cirit atletizm halter de Dünya ve Olimpiyat dallarında uluslararası başarı gösterilmektedir.

  Türk mutfağı
  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.(Resmi göremiyorsanız üye olunuz) Resmin ismi: Milli Kültür Ürünleri 1.jpg Görüntüleme: 524 Büyüklüğü: 651 KB (Kilobyte)Türk mutfağı Osmanlı'nın mutfağını miras almaktadır. Osmanlı mutfağı da Türk Arap Yunan ve Pers mutfaklarının birleşimi ve saflaştırılması olarak tanımlanabilir. Türk mutfağı ayrıca Batı Avrupa mutfağından olduğu kadar bu mutfaklardan ve diğer komşu mutfaklardan etkilendi. Osmanlılar Orta Asya'dan Yoğurt gibi geleneksel Türk unsurları kendi ülkelerindeki çeşitli yemek pişirme geleneklerini ile etkilendikleri Orta Doğu mutfağıyla birleştirdiler. Osmanlı İmparatorluğu gerçekten koskocaman bir teknik özellik dizisi yarattı. Bu durum Osmanlı İmparatorluğu'nun Osmanlı yemeklerinden küçük parçalar ve örnekler içerdiği çeşitli bölgelerinde gözlemlenebilir. Tamamı alındığında Türk mutfağı homojen değildir. Bir taraftan ortak Türk yemekleri ülkenin boydan boya ucunda bulunabilirken ayrıca bölgeye özgü yemekler de vardır. Karadeniz bölgesinin mutfağı (Türkiye'nin kuzeyi) mısır ve hamsi balığına dayanır. Güneydoğu-Urfa Gaziantep ve Adana kebapları mezeleri ve hamur işine dayalı tatlıları;baklava kadayıf ve künefe ile. Özellikle Türkiye'nin batı kısmında zeytin ağacı bol bol yetiştirilir. Zeytinyağı yağlar içinde pişirme işlerinde en çok kullanılandır. Ege Bölgesi Marmara Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi sebzeler otlar ve balık zenginliği açısından Bölgesi temel özelliklerini gösterir. Orta Anadolu kendine özgü keşkek mantı (özellikle Kayseri) ve gözleme gibi hamurlu yemekleriyle meşhurdur.
 3. 3
  Ziyaretçi
  çok kısa ve özmüş valla teşekkürler yazana :(+ Yorum Gönder
ulusal kültür ürünlerimiz nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi