Kortizonun yan etkileri nasıl azaltılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kortizonun yan etkileri nasıl azaltılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kortizonun yan etkileri nasıl azaltılır

 2. 2
  Aytu
  Bayan Üye

  Cevap: Kortizon iğnesinin zararları

  İki aydır kortizon tedavisi gören bir kişi olarak konuşuyorum, şuanda kıllanma ve hafif bir şişkinlik hissi yaptı bende. Dokdorumun dediğine göre, 4 ay daha kullanacağım. Benim kortizon tedavim, ayda 1 defa kalçadan uygulanan yöntemdir. Tuzu kesinlikle azaltmam gerekiyor. çünkü dokdorum tuz yasakladı. Sanırsam kilo artışını azda olsa önüne geçmek maksat.

  Sevgili Melek’lerim, kortizon tedavisi gören bir hasta olarak, benim gibi kortizon tedavisi görenler için kortizon hakkında bilgiler sunmak istedim. Bu bilgileri Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim ÜyesiProf. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, maynet okurları için yazmış, Bizde kadın sitesi olarak bizde üyelerimizle paylaşıyoruz.

  ELEKTRİK GİBİ

  Kortizon elektrik gibidir. “Elektrik tehlikelidir, öldürücüdür” desek yanlış mıdır ? Değildir, elektrik bilinçsiz kullanılırsa insanı öldürebilir. Tutun çıplak kabloları bakalım, neler oluyor ? Ama, elektrik olmadan şu rahat yaşantımız da mümkün olmaz. Kortizon da öyledir bazı hastalar için. Ne elektriksiz bir dünyada yaşanabilir, ne kortizonsuz. Önemli olan, tedavi kurallarına tamı tamına uymak, gereken tedbirleri almaktır.

  KORTİZONDAN KORKAN DA VAR, KORKMAYAN DA
  Bir tarafta, bir çok hasta hayatını borçlu olduğu bu müthiş ilaçtan öcü görmüş gibi korkar. Az hastadan mı işittim ‘‘Aman doktor bey, bana kortizonlu ilaç vermeyin de, ne verirseniz verin.” sözlerini. Çünkü, kortizon halk arasında ‘en son çare’ olarak kullanılması gereken ilaç diye bilinir. Hasta bu. Sigaradan korkmaz, AİDS’ ten korkmaz, astım krizinden korkmaz, kortizondan korkar. Korkması hiç korkmamasından daha iyidir. Ama korkularda da aşırıya kaçmamak lazım. Vur diyince, öldürmemeli. Bazı hastalar tam tersine, kortizonu leblebi gibi, fındık, fıstık gibi kullanırlar. Doktor ona bir kerelik yazar, hasta onu kendi kafasına göre aylarca, yıllarca kullanır.

  KORTİZONUN YAN ETKİLERİ

  Kortizonun pek çok yan etkisi vardır ve bunlar, hemen daima uzun süreli tedavilerde ve yüksek doz ilaç kullananlarda ortaya çıkarlar. Bu etkiler tıpta Cushing Sendromu ismiyle bilinir.-Hipertansiyon-Diyabet (şeker hastalığı)-Miyopati (kas zayıflığı)-Osteoporoz (kemik erimesi)-Adet düzensizlikleri-Kıllanma-İştah artışı, kilo alma-İnfeksiyonlara eğilim (tüberküloz, mantar, virüs…)-Psikolojik bozukluklar (depresyon, uykusuzluk, taşkınlık, şizofreni ve epilepsinin ağırlaşması…)-Glokom (göz tansiyonu), katarakt-Deride atrofi (incelme), morarma, çizgilenme ve yarılmalar, sivilceler-Yüzde şişme ve yuvarlaklaşma (aydede yüz), sırtta yağ birikimi-Yara iyileşmesinin gecikmesi-Midede ve yemek borusunda ülser (yara) ve kanamalar-Hazımsızlık, şişkinlik, bulantı


  KORTİZON TEDAVİSİNİN PÜF NOKTALARI
  Yukarıda saydığım yan etkilere bakıp da moralinizi bozmayın lütfen. Her kortizon alanda yan etki görülmüyor tabii ki. Hele hele de ilacı kısa süre alıyorsanız, korkacak fazla bir şey yok demektir.Ama, tedbiri elden bırakmayın:-Kortizon, sadece doktor gerekli gördüğünde kullanılmalıdır.-Kortizonun dozu ve tedavi süresi en azda tutulmalıdır.-Kortizon sabahları tok karına bir kerede alınmalıdır. Yüksek dozlarda günde birkaç kere de verilebilir.-Uzun süreli kortizon tedavisi aniden kesilmemelidir. -Kortizon midesi hassas olan kişilere mide koruyucu ilaçlarla beraber verilmelidir.-Kortizon tedavisi süresince tuz azaltılmalıdır.-Kortizon, iştah açıcı bir ilaçtır. Tedavi sırasında kalorisi fazla yiyeceklerden kaçınılmalıdır.-Uzun süreli kortizon tedavisi gören hastalar, belirli aralıklarla muayene edilerek ve kan incelemeleri yapılarak yakından izlenmelidir.
 3. 3
  Ziyaretçi
  bu saydıklarınızı titreme ve halsizliği de eklerseniz sevinirim 4. 4
  Ziyaretçi
  Merhaba.. Ben de 6 aydır kortizon (deltacortril) kullanıyorum. 27 yaşındayım ve yan etkilerinin çoğunu yaşıyorum. hastalığın ilk 2 ayında yediğime ve içtiğime çok dikkat ettim, ayrıca spor da yaptığım için ilk başta fazla etkilenmedim. Özellikle tuz tamamen kesilmeli, çünkü ödem oluşturuyor vücutta. Kilo alımını kontrol etmek için de yağlı ve şekerli gıdalar fazla tüketilmemeli. Yüzdeki şişlik oluşumunu engelliyemiyorsunuz. Ayrıca kas erimesi yapıyor bu ilaçlar. gözle görülür bi şekilde kaslarım eridi. o yüzden 2 yaşında da olsa mutlaka gün aşırı yürütün, koşturun onunla oynayın, ter atmasını sağlayın.

 5. 5
  Ziyaretçi
  Merhaba. Ben 4. senedir. Kullaniyorum. Doktorlarimin. Bana verdigi. Karar. Bir ömür boyu. Hastaligim. Kronik romatizma. Eklem agrisi. Morbus behcet. Hastaligi. Düzenli sekilde. Devam

 6. 6
  Ziyaretçi
  Arkadaşlar bende romatoit artrit var.7-8 yıldır kullanıyorum.çok berbat bir hap yan etkileriyle kortizunu 2 bardak suyla alın yarım saat sonrada bir kase yoğurt yiyin.rabbim cümlemize şifa versin.unutmayalım ki kimse dünyaya çivi çakmıyor.her zaman hamd edelim.bizden daha kötü durumda olanlar var.rabbim sabrımızı artırsın.allaha emanet olun.

 7. 7
  Ziyaretçi
  Rahimimde mantarım azdı ameliyat oldum gögsümden mastit hastasıyım kortizon iciyorum mantarımı tetikledi ne iyi gelir napmalıyım

 8. 8
  Ziyaretçi
  Kortizonu 4 aydır kullanıyorum ve yan etkilerinin çoğu su an mevcut. Günde 4 adet prednol alıyordum su an 3 tane. Öğrenmek istediğim yan etkileri ilacı tamamen kesince mi geçiyor yoksa doz azaldıkça da hafifler mi etkiler ?

 9. 9
  Ziyaretçi
  Yaklasik 10 yıldır kortizon alıyorum ve su anda doktor gozetemi altında bırakmaya çalışıyorum fakat çok bitkin halsizim artı kasilmalarim oluyor aynı zamanda diyabet hastasıyım kortizon yükseltiyor dengelenemiyor başlama sebebim romotoitartit lütfen yardimci olurmusunuz kemik erimesi var 50 yasindayim

+ Yorum Gönder
kortizonun yan etkileri nasıl azaltılır,  kortizon yan etkileri nasıl giderilir,  kortizon yan etkileri nasıl azaltılır,  kortizonun yan etkilerinden nasıl kurtuluruz,  kortizon sivilceleri nasıl geçer
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi