Emniyet genel müdürlüğü hakkında ansiklopedik bilgiler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Emniyet genel müdürlüğü hakkında ansiklopedik bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Emniyet genel müdürlüğü hakkında ansiklopedik bilgiler
  Soru: Karayolları Genel Müdürlüğü hakkında ansiklopedik bilgi
  11.02.1950 tarihinde 5539 sayılı Karayolları Genel Müdürlüğü Kuruluş ve Görevleri hakkında yasa çıkarılmış ve 30.05.1973 tarih ve 1737 sayılı yasa ile bir kısım maddeleri değiştirilerek günün koşullarına uygun hale getirilmiştir.
  ? 2. 2
  Aytu
  Bayan Üye

  Cevap: emniyet genel müdürlüğü


  4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu, 24 Nisan 2004 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

  Bu Kanunun amacı; demokratik ve şeffaf yönetimin gereği olan eşitlik, tarafsızlık ve açıklık ilkelerine uygun olarak kişilerin bilgi edinme hakkını kullanmalarını sağlamaktır.

  Bilgi Edinme Hakkı Kanununa göre:


  Türk vatandaşları ile karşılıklılık ilkesi gözetilerek Türkiye de ikamet eden yabancılar Bilgi Edinme Hakkı Kanunundan yararlanabilirler.

  Vatandaşlarımız, tüm kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki tüm meslek kuruluşlarının faaliyetleri hakkında bilgi alabilirler. Türkiye de ikamet eden yabancılar ve tüzel kişiler de kendi faaliyet alanlarıyla ilgili olarak bilgi isteyebilirler.

  Başvurular, dilekçeyle, bu Kanunla belirlenen matbu formu doldurmak suretiyle, ya da faks veya e-posta yoluyla yapılabilir. Başvuruda, ad soyad, açık adres ve imza mutlaka olmalıdır.

  Bilgi, hangi kurumdan isteniyorsa, başvuru o kuruma yapılmalıdır.

  Bilgi Edinme Hakkı Kanunundan yararlanmak için yapılan başvurular, 15 iş günü içinde cevaplandırılır.

  Başvurunun reddedilmesi halinde, 15 gün içerisinde bu Kanun uyarınca kurulan Bilgi Edinme Değerlendirme Kuruluna yazılı olarak itiraz edilebilir. Kurul, bu konudaki kararını 30 iş günü içinde verir.

  Sitemizin online başvuru bağlantılarından başvurunuzu yapabilirsiniz.

  Başvurunuzun hangi aşamada olduğunu, T.C. kimlik numaranızı ve sistem tarafından size verilecek olan işlem parolasını kullanarak, sitemizin başvuru takip bölümünden sorgulayabilirsiniz.

  Kurumsal Dosya Planı

  İLETİŞİM:

  ADRES:
  Emniyet Genel Müdürlüğü
  Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü
  Dikmen Cad. No. 89 ANKARA

  FAKS NO : 0 312 428 30 76
+ Yorum Gönder
emniyet müdürlüğünün görevleri ansiklopedik bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi