Yerel disk hafızasını nasıl boşaltırım

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yerel disk hafızasını nasıl boşaltırım ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Celadd
  Yeni Üye


  Yerel disk hafızasını nasıl boşaltırım

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: yerel disk hafızasını boşaltma yolları
  Zamanla sabit diskinizde kullanmadığınız MB’larca bilgi birikir ve bir gün gelir, sabit diskinizin ağzına kadar dolduğunu fark edersiniz. Böyle bir durumda yapmanız gereken, sadece Disk Temizleme aracına başvurmak.

  1. Disk Temizleme’yi çalıştırın
  Bu faydalı araca “Başlat / Programlar / Donatılar / Sistem Araçları / Disk Temizleme”Şimdi hangi sabit diskinizi temizlemek istediğinizi belirtmelisiniz. Biz, şimdilik “C:” sürücüsünü temizlemek istediğinizi varsayalım. Ancak dilerseniz, sisteminize bağlı olan diğer sabit diskleri de seçebilirsiniz. yolunu takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz. Eğer Vista kullanıyorsanız, ekrana gelen pencereden sadece kendi dosyalarınızı mı, yoksa tüm kullanıcıların dosyalarını mı temizleyeceğinize karar vermeniz gerekiyor. Tüm kullanıcıları seçerseniz, işleme devam etmek için onay da vermeniz gerekecek.

  2. Başka bir yol kullanın
  Disk Temizleme aracına ikinci bir yoldan da ulaşabilirsiniz. Bunun için masaüstündeki “Bilgisayarım” simgesine çift tıklayın ve bir sabit disk sürücüsü üzerine gelerek farenin sağ tuşuna basın. Açılan menüde göreceğiniz “Özellikler” satırına tıklayın. “Genel”“Disk Temizleme” düğmesiyle işlemi başlatabilirsiniz. sekmesinde sabit diskin doluluk oranını görebilir ve

  3. Dosyaları inceletin
  Disk Temizleme programını açtığınızda, öncelikle seçtiğiniz sabit diskinizdeki veriler incelenir ve ne kadar boş alan yaratılabileceği hesaplanır. Çok büyük bir depolama alanı sunan NTFS sürücüleri için bu işlem dakikalarca sürebilir ve tamamlanmasını beklemeniz gerekir.

  4. Silinecek öğeleri seçin
  İnceleme tamamlandıktan sonra, “Silinecek Dosyalar” listesinde silebileceğiniz öğeleri ve alt bölümde de açıklamalarını görürsünüz. “Geçici İnternet Dosyaları”nı silmenizin Internet Explorer’ın önbelleğini boşaltmak anlamına gelir. Listede gördüğünüz tüm öğeleri korkmadan seçebilirsiniz. Sadece “karşıdan yüklenen program dosyaları” seçeneğini seçerken dikkat edin, bu durumda sildiğiniz programları tekrar bulup yüklemeniz gerekebilir.

  5. Dosyaları sıkıştırın
  NTFS sürücülerde eski dosyaların sıkıştırılması seçeneği de bulunur. Bu seçeneği işaretlerseniz, Windows belirli bir süre içinde kullanmadığınız bütün dosyaları sıkıştıracaktır. Bu işlem dosyalara erişimi yavaşlatsa da kayda değer bir yer kazancına neden olabilir. Ayrıca “Seçenekler” düğmesine tıklayarak kullanılmama süresini kendiniz de belirleyebilirsiniz.

  6. Dosyaları görüntüleyin
  Listedeki bazı öğelerde “Dosyaları göster” seçeneğini kullanabilirsiniz. Örneğin “Geçici İnternet Dosyaları” bölümünde bu işlevi kullanarak Internet Explorer’ın depoladığı dosyalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bir karara vardıktan sonra pencereyi kapatabilir ve temizleme işlemine geri dönebilirsiniz.

  7. Diğer seçenekleri kullanın
  “Diğer Seçenekler” sekmesinin yardımıyla daha başka Windows araçlarına da erişebilirsiniz. İlk iki seçenek sizi Denetim Masası’ndaki “Program Ekle/Kaldır” bölümüne ***ürecektir. Burada istemediğiniz programları veya Windows bileşenlerini kaldırabilirsiniz. Sonuncu seçenek ise, sizi “Sistem Geri Yükleme” işlevine ***ürür. Buradan da eski ve geri dönüşün anlamsız olduğu geri yükleme noktalarını silebilirsiniz.
  Vista kullanıcılar ise, “Diğer seçenekler” sekmesi altında iki seçenek bulacak. İlk seçenek yardımıyla hem yüklü programlara, hem de Windows bileşenlerine ulaşmak mümkün. İkinci seçenekte ise “Sistem Geri Yükleme”nin yanı sıra, Vista Ultimate’in gölge kopyalarına da ulaşabilir, gereksiz gördüklerinizi silebilirsiniz. 3. 3
  Ziyaretçi
  teşekkürler sayende nasıl yapmam gerektiğini öğrenmiş oldum+ Yorum Gönder
disk alanını nasıl boşaltabilirim,  yerel disk c yi nasıl boşaltabilirim,  olan disk d yi nasıl boşaltabilirim,  c yi nasıl boşaltırım,  c diskini nasıl boşaltırım
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi