Sesin yayılması nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Sesin yayılması nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  EFSER
  Bayan Üye

  Cevap: Ses nedir nasıl yayılır?

  Sesin oluşumu ve yayılması
  Ses bir kaynaktan çıkar. Suda oluşan dalgalar gibi etrafa yayılır. Bizler de etrafa yayılan bu sesleri kulaklarımızla işitiriz.

  Ses hangi ortamlarda yayılır?
  Ses havada yayıldığı gibi sıvılarda da yayılır.Denizde yaşayan bazı canlılar bu sayede iletişim kurarlar. Fakat ses boşlukta yayılmaz. Örneğin: uzaydaki büyük patlamalarda ses duyulmaz.

  Ses Neden Boşlukta Yayılmaz?
  Dalgalar genel olarak mekanik ve elektromanyetik dalgalar olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Elektromanyetik dalgalar yayılmak için bir ortama ihtiyaç duymazlar ve boşlukta da yayılabirler. Mekanik dalgalar ise enerjilerini aktarabilmek için ortam taneciklerine ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden boşlukta (örneğin uzayda) yayılamazlar. Ses dalgaları da mekanik dalgalar olduklarından yayılmak için maddesel bir ortama ihtiyaç duyarlar. Ses nesnelerin titreşiminden meydana gelen ve uygun bir ortam içerisinde (hava su vb.) bir yerden başka bir yere sıkışma ve genleşmeler şeklinde ilerleyen bir dalgadır. Dolayısıyla ses bir basınç dalgasıdır. 3. 3
  Ziyaretçi
  titreşen modellerin bulunduğu ortama yaydığı enerjiye ses denir. 4. 4
  Ziyaretçi
  ses kulağımıza gelen bize bir sey hissetiren hava dalgasıdır

 5. 5
  Ziyaretçi
  Ses bir kaynaktan ç8kar.Suda oluşan dalgalar gibi etrafa yayılır.Bizlerde etrafa yayılan bu sesi kulağımız ile işitiriz.

+ Yorum Gönder
sesin yayılması nedir,  sesin yayıldığı taraf,  ses yayılması nedir,  sesin yayılması nedir kısaca,  Sesin yayílmasì nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi