Hırsızlık hakkında kalpten edilmemiş helallik

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hırsızlık hakkında kalpten edilmemiş helallik ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Hırsızlık hakkında kalpten edilmemiş helallik
  Soru: Birinin sizden mal çaldığına emin olduğunuz halde o kişi ile ilişiğinizi keserken ,o kişi size hakkını helal et diyorsa sizde helal olsun(kalben değil) derseniz helal olmuş olur mu ? ? 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Bu durumda kardeşinizi af etmeniz sizin güzelliğiniz olur,müslüman kimse bir başka kardeşiyle din kardeşiyle ilişkisini kesmemeli kesemez buna islam dinimiz sınır koymuştur en fazla 3 gün dargın durabilirsiniz.af etmeniz helal etmeniz sizin erdemliğiniz olacaktır.
  buyrun sizler için hazırladığım konuya bir göz gezdirin isterseniz.


  İnsanın hakkını helal etmesi ona ne kazandırır?

  Hakkını helal etmek bir fazilettir. Kişi kendi hukukuna karşı yapılan tecavüzleri dilerse affedebilir. Mümin kardeşinden gördüğü bir kötülüğe karşı, misliyle yahut daha fazlasıyla mukabele etmeyip af yolunu tutanlar, bunun büyük ücretini ahirette mutlaka görürler.

  Peygamber Efendimizin (asm) güzel ahlâkından birisi de, affedici ve bağışlayıcı olmasıdır. Peygamberimiz (asm) kendi yakınlarına ve sahabîlerine devamlı hoşgörülü olduğu gibi, düşmanlarını da, özellikle onlar güçsüz bulundukları ve teslim oldukları zaman bağışlamış, suçlarını affetmiş, sonunda da pekçoğunun iman etmesine vesile olmuştur.

  Hz. Aişe (ra) validemizin de buyurduğu gibi, Peygamberimiz (asm) yaratılışı icabı, kendisine kötülük edene kötülükle karşılık vermez; affeder ve intikam almaya da yanaşmazdı.

  Bu üstün vasıflardır ki, düşmanları tarafından bile takdir edilmiş, sevilmiş ve sevgisini onların kalbine de ulaştırarak, ebedî kurtuluşlarına vesile olmuştur.

  Peygamberimiz (asm) savaş dışında, düşmanlarından kendine sığınan, teslim olan ve bağışlanmayı dileyenleri yüz üstü çevirmemiştir. Ricalarını kabul ederek affetmiştir.

  Peygamberimiz (asm) kalabalık ordusuyla Mekke'nin fethi için yola çıktığı, Mekke'ye yaklaştığı ve şehre girdiği sırada, düşmanlarının pekçoğu çaresiz kalarak eline düşmüş, zelil bir vaziyette önüne yığılmışlardı. Fakat Peygamberimiz (asm) imkânı olduğu, gücü yettiği halde, rahmet Peygamberi olduğunu bir sefer daha göstermiş, düşmanlarım affetme büyüklüğünü ilan etmiştir.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi