Hangi besinlerde potasyum bulunur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hangi besinlerde potasyum bulunur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Hangi besinlerde potasyum bulunur

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Potasyum Hangi Besinlerde Bulunur?  Potasyum özellikle çocukların beslenmesinde, büyümenin ve vücudun değişmesinin yarattığı ağrıları hafifletmek için bulunması gereken önemli bir mineraldir. Yetişkinlerde ise kan basıncını düşük tutmak, yaşlandıkça oluşan kemik kaybını azaltmak ve böbrek taşı riskini düşürmede etkilidir. Potasyum yönünden zengin besinler arasında domates, kabuklu yemişler, patates ve muzu sayabiliriz.

  Potasyum içeren besinleri çok uzaklarda aramanız gerekmiyor. Eğer düzenli olarak taze meyve tüketiyorsanız vücudunuzun ihtiyaç duyduğu potasyumu büyük ihtimalle alıyorsunuz demektir. Yeterli miktarda potasyum almayan ya da ishal ve aşırı terleme gibi nedenlerle potasyum kaybı yaşayan çocuklarda potasyum eksikliği (hipokalemi) belirtileri görülebilir. Bu belirtiler arasında en belirgin olanları kasların zayıflaması ve kalp ritmi bozukluğudur. Acil tıbbi müdahale gerektirebilir.

  Sadece eksikliği değil aşırı miktarda potasyum alımı da çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Normal şekilde beslenmenize devam ediliyorsa fazla potasyum almak çok sık rastlanan bir durum olamamakla birlikte örneğin böbrek taşı düşürmek için potasyum takviyesi kullanıyorsanız bu sorunla karşılaşabilirsiniz.

  Tavsiye edilen günlük potasyum alımı bebekler için 3 mg, gençler içinse 4.7mg‘dır. Çok az ebeveyn günlük potasyum alımının hesabını yapar ancak potasyum bulunan besinleri öğrenerek bu besinlerin çoğunun çocuğunuzun beslenme listesinden çıkmasını engellemelisiniz.

  Çocuklarının potasyum almasını isteyen anneler genellikle muza başvurur. Çocuk bir süre sonra muzdan sıkılacağı için potasyum içeren farklı sebze, meyve ve yemişleri kullanabilirsiniz. Neyse ki pek çok (çocuklarında severek yiyeceği) besinde potasyum bulunmakta.


  Potasyum Yönünden Zengin Besinler

  Domates
  Domates suyu
  Domates sosu
  Domates çorbası
  Kuru Erik
  Kuru üzüm
  Bezelye
  Kuru fasulye
  Mercimek
  Soya fasulyesi
  Patates
  Kabuklu yemişler
  Ispanak
  Brüksel lahanası
  Peynir
  Süt
  Yoğurt
  Süt ürünleri
  Brokoli
  Kavun
  Portakal
  Portakal suyu
  Muz
  Koyu sarı renkli sebzeler
  Kepek ekmeği
  Kahverengi pirinç
  Yulaf ezmesi
  Balık
  Tam tahıllı buğday unu+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi