Madensel tuzlar hangi besinlerde bulunur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Madensel tuzlar hangi besinlerde bulunur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Madensel tuzlar hangi besinlerde bulunur

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Madensel Tuzların Sağlık Açısından Önem
  Madensel Tuzlar Hangi Besinlerde Bulunur


  Kalsiyum

  Kanın gerektiği ölçüde pıhtılaşmasına yardımcı olur, kemiklerin yapısına girer. Taze meyvelerde, yeşil sebzelerde, süt ve ette bol oranda bulunur.

  Demir

  Kandaki alyuvarların oksijen taşımasını sağlayan demir, en çok kepekli tahıllarda, yeşil sebzelerde ve kasaplık hayvan etlerinde, (kırmızı etlerde) çok vardır.

  Fosfor

  İç salgı bezlerinin dengesinde, tiroit bezinin normal çalışmasında rol oynar." Deniz ürünü yiyeceklerde, deniz tuzunda bol miktarda bulunur.

  İyot

  Hücre ve sinirlerin, kemiklerin hayatiyeti için gerekli bir maddedir yeşil sebzeler, yağsız etler, balıklar, yumurta, süt, ceviz, badem, fosfor yönünden zengin yiyeceklerdir.
  Vücûdun önemli bir kalori kaynağı da sudur. Besinlerle birlikte, vücûdun, suya da ihtiyacı büyüktür.

  Su

  İnsan vücûdunun dörtte üçüne yakın kısmı sudur. İnsanın günlük su ihtiyacı 5 - 6 bardak kadardır (1-1,5 litre). Ter, idrar gibi yollarla dışarıya verilen suyu telâfi etmek için alınan suyun bir kısmı da sebzelerden, meyvelerden, yemeklerden sağlanır. Vücûdun günlük ihtiyacının aşağı yukarı yarısı bu şekilde sağlandığı için geri kalanını sağlamak üzere her insanın günde 2 - 3 bardak su içmesi gerekir.

  Vitaminler

  Vücûdun ihtiyacı olan, eksiklikleri bir takını arızalara, hastalıklara yol açan vitaminler de besin maddelerinde bulunmaktadır ve bunlar besin maddeleri alınmak suretiyle vücuda sağlanır.


  alıntı+ Yorum Gönder
madensel tuzlar hangi besinlerde bulunur,  otobur hayvanin sindiriminde madensel tuz var midir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi