Tuzlar hangi besinlerde bulunur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Tuzlar hangi besinlerde bulunur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Tuzlar hangi besinlerde bulunur

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Hangi Besinlerde Tuz Vardır?


  Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, bir Amerikalı günde ortalama 4000mg.sodyum,yani tuz tüketiyor.Bu,sağlıklı bir birey için tavsiye edilen miktar olan 2300mg’ın çok çok üzerinde.Ülkemizde ise malesef bu oran çok daha yüksek.

  Yediğimiz tuzun %90′ını masa tuzu dediğimiz sodyum klorürden,kalan %10′luk dilimide sodyum ihtiva eden kabartma tozu ve çeşitli koruyuculardan alıyoruz.Peki,fazla olan tuz tüketimini azaltmak için ne yapabiliriz?Tükettiğimiz tuzun %80′i işlenmiş yiyeceklerden aldığımız için,sodyum tüketimimizi yeterli düzeye indirmemiz neredeyse olanaksız.Ancak birkaç önemli unsura dikkat ederek bu açığı kapatabiliriz.
  İşlenmiş ve paket gıda alımınızı azaltın.Hemen hemen tüm donmuş gıdalar,konserve yiyecekler,işlenmiş etler,abur-cuburlar,şişe soslar yüksek miktarda sodyum,yani tuz içerir.
  Alacağınız gıda ürünlerinin etiketlerini mutlaka okuyun ve 200 mg’dan az sodyum içeren ürünleri tercih edin.
  Azaltılmış sodyum içeren gıdaları tüketmeye gayret edin.
  Bazı gıda ürünlerinde gıda etiketleri yoktur.Aynı kategoride yer alan tüm ürünlerde de aynı miktarda tuz içeriği bulunmaz.Örneğin bir konserve kremalı domates çorbası 340 ila 950 mg sodyum içerirken,markaya ve farklı sosların içeriğine bağlı olarak her yarım kap 270 ila 770 mg. sodyum içerir.
  Bir gıda ürününün tadının tuzsuz olması,içeriğinde tuz bulunmadığı anlamına gelmez.Patates cipsi,turşu veya sosisli sandviçte yüksek oranda tuz varken,kahvaltılık birçok mısır gevreğinde ve ekmekte de(2 diliminde ortalama 400 mg.)tuz vardır.Çünkü bu ürünlerde kabartma tozu gibi sodyum içeren malzemeler bulunuyor.
  Beslenmenizde taze sebze ve meyveyi tercih edin.Çünkü sebze ve meyveler az miktarda sodyum içerir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi