Temiz ve düzenli yaşama ile ilgili haberler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Temiz ve düzenli yaşama ile ilgili haberler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Temiz Bir Çevre Sağlıklı Bir Yaşam İçin Elele

  Erzincan Çevre ve Orman İl Müdürlüğü'nce il genelinde bir kısım belde belediyelerinin evsel katı atıklarını çöp deponi alanı dışında uygun olmayan yerlere dökmelerine karşıda mücadele başlatıldı.

  Erzincan Çevre ve Orman İl Müdürlüğü'nce il genelinde bir kısım belde belediyelerinin evsel katı atıklarını çöp deponi alanı dışında uygun olmayan yerlere dökmelerine karşıda mücadele başlatıldı.
  Erzincan Çevre ve Orman İl Müdürlüğü'nce il genelinde bir kısım belde belediyelerinin evsel katı atıklarını çöp deponi alanı dışında uygun olmayan yerlere dökmelerine karşıda mücadele başlatıldı.
  Erzincan Çevre ve Orman İl Müdürü Zakir Karartı, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğunu belirtti. Karartı," Ancak bir kısım belde belediyeleri evsel katı atıklarını yer seçimi belirlenen uygun alanlara dökmeleri gerekirken yapılan denetimlerde belediyelerin evsel katı atıklarını uygun olmayan yerelere döktükleri belirlenmiştir. Bu belediyeler bu gibi davranışlarıyla suç işlemektedirler. 19 belde belediyesinin Erzincan Belediyesiyle yaptıkları protokol çerçevesinde evsel katı atıklarını Erzincan Belediyesinin Çağlayan Yolu üzerindeki çöp deponi sahasına dökmek mecburiyetindedir."dedi.
  Protokol gereği evsel katı atıklarını düzenli olarak çöp deponi sahasına dökmeyen belediyelere tesbiti halinde 2872 Sayılı Çevre Kanunu uyarınca çevreyi kirletmekten 27 bin 734 YTL idari para cezası uygulanmasının yanında Türk Ceza kanununun 181.ve 182. maddeleri uyarıncada Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulduğunu vurgulayan Karartı," Belediyelerimiz halkın seçtiği kuruluşlar olduğundan çevre ve insan sağlığını tehdit eden bu tür olumsuzluklara meydan vermemelidirler. İl Müdürlüğümüz denetim ekipleri denetimlerini kesintisiz sürdürmektedirler. Belediyelerimizi,kamu kuruluşlarımızın ve halkımızın özellikle çevre sağlığı ve çevrenin korunması açısından duyarlı olmalarını bekliyoruz. Daha temiz bir çevre ve yaşanır bir Erzincan için herkes elini taşın altına koymalıdır. Bu tür atıkları çevreye dökerek kirliliğe neden olanların tesbiti halinde il müdürlüğümüze şahsen veya 0.446.223.7308 nolu telefonla haberdar edilmesini istiyoruz. Herşeyden önce bu bir insanlık görevidir"diye konuştu.


  Temiz Bir Çevrede Yaşamak


  İnsan temiz bir şehirde yaşamak ister. Düzenli ve temiz sokaklar hepimizin ortak arzusudur.

  Temiz bir şehir, insanın psikolojisini rahatlatır. Ruh ve beden sağlığı açısından da bir gerekliliktir.

  Maalesef sokaklarımız pislikten geçilmiyor. “Arslan yattığı yerden belli olur” atalar sözünün doğruluğunu hepimiz kabul ederiz ama yaşadığımız yeri kirletmekten de geri kalmayız. “Temizlik imandandır” Hadis-i Şerif’ine gönülden bağlıyız; ama bunu davranışa dönüştürmeyiz.

  Evlerimizin içerisi tertemizdir; kadınlarımız evin içerisinde tek bir toz bırakmazlar, evin tertibi ve düzeni konusunda çok titizdirler; fakat sokağa adımımızı attığımızda çöp yığınlarıyla karşılaşmamız mukadder bir durumdur.

  Bu davranış evi sahiplenip, sokağı sahiplenmeme duygusundan kaynaklanıyor. Evler bizimdir de sokaklar başkalarının mıdır? Hakikaten bu durum büyük bir tezat teşkil etmektedir.

  Aynı şekilde dükkânlarımız da çok temizdir. Dükkân sahipleri her gün dükkânlarını itina ile temizlerler; fakat bir adım dışarısı sanki farklı bir dünya! Öyle dükkân sahipleri gördüm ki, çöp vergisi veriyoruz diye çöplerini sokağa dökmeyi adeta kendilerine bir görev addetmişler.

  Sokaklarımızda gördüğüm bu manzaralar karşısında şaşırıyorum. Çok ilginçtir; belediyenin ‘Çöp atmayınız’ yazılı levhalarının dibinde özellikle çöp yığınları oluşmuş. Anlayan varsa beri gelsin!

  Sokaklar medeniyetlerin birer yansımasıdır. Sokağa bakıp da burada ne tür insanların yaşadığına dair bir hükme varmak mümkündür. Nasıl bir medeniyete sahip olduğu tespitini yapmak da mümkündür.

  Hele yere tükürenler yok mu? Pes doğrusu. İğrenç bir davranış. Bir mana veremiyorum. Bakıyorsunuz yere tüküren adam birkaç adım sonra camiye giriyor. Hani temizlik imandandı? İnanın bu davranışları izah etmekte zorlanıyorum.

  Merhum Âkif bu durumu “Mahalle Kahvesi” şiirinde ne güzel tasvir ediyor:

  ………..

  Al işte: "Beyne burundan gerek" demiş de "hulûl"

  Tahharriyat-i amîkayla muttasıl meşgul!

  Mühendis olmalı mutlak şu ak sakallı adam!

  Zemine, daire şeklinde yaydı bir balgam:

  Abanmış olduğu bir yumru yumru değnekle,

  Mümâslar çizerek soktu belki yüz şekle!  (Al işte: Demiş “Beyne burundan girmek gerekli”; / Derin araştırmalarla uğraşıyor sürekli! / Mühendis olmalı şu ak sakallı adam: / Yere daire şeklinde yaydı bir balgam; / Abanmış olduğu bir yamrı yumru değnekle, / Orasından burasından çekerek soktu belki yüz şekle!)

  Aslında biz böyle değildik. Bütün bu davranışlar sosyal bir hastalığın tezahürüdür. Medeni olduğumuz ve dünyaya medeniyet dersi verdiğimiz yıllarda sokaklarımız tertemizdi. Bir yabancı Türklerin yere katıyyen tükürmemeleri karşısında şaşkınlığını ifade etmektedir. Fatih ve Kanuni’nin ferman ve nişan-ı hümayunlarında çevrenin temizliği ve yere tükürülmemesine dair kesin hükümler bulunmaktaydı. Atalarımız İslam medeniyetinin müşahhas örneklerini ortaya koymuşlar.

  Ya bizler! Dünyanın kaydettiği en büyük medeniyetinin mirasçıları olarak çevreye niye bu kadar duyarsızız. Neden acaba elimizde bulduğumuz her şeyi sokağa atıyoruz. Niçin sağlık açısından ve estetik açıdan çirkin bir davranış olan yere tükürmeyi ve yere sigara izmariti atmayı alışkanlık haline getirmişiz. Neden acaba Hz. Peygamberin; “avlularınızı ve meydanlarınızı temiz tutun". Hadis-i Şerifine bu kadar kayıtsızız. Gerçekten sorgulanması gereken bir durum.

  Yere tükürmek, çöp ve sigara izmariti atmak kanunlarımıza göre de suç teşkil ediyor. Ama uygulayan yok. Bu kanun neden uygulanmaz bu da ayrı bir soru işareti. Unutulmamalı ki, Avrupa kentlerindeki temizliğin birinci sebebi, toplumun bu yönde aldığı eğitimin yanında, ikinci önemli sebep de uygulanan yüksek para cezalarıdır.

  İlköğretim okullarımızda bu konunun üzerinde özellikle durulması gerektiğine inanıyorum. Ailelerimiz de başta kendilerini düzeltmeli sonra da çocuklarını bu konuda uyarmalılar.

  Belediyelerimiz de bu konuda daha hassas olmalılar. Çayeli’nde Kaldırım kenarlarında ağaçlandırma için bırakılan yerlerin büyük bir bölümü bataklık içinde. İlçemiz adına çok çirkin bir görünüm oluşturuyor. Çevre temizliği konusunda duyarlı olduğunu düşündüğüm Belediye Başkanımız Sayın Rıza Çakır’ın buna vakit geçirmeden el atmasını diliyorum.

  Bir söz de Gökmen Demir’le Mehmet Taş kardeşime. Gördüğüm kadarıyla çevre kulübümüz ‘Valçevk’ işlerliğini yitirmiş durumda. Bu güzel kulübü tekrar hayata geçirmenizi bekliyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

  Sevgili gönüldaşlarım, bu yazımda temiz bir şehirde yaşamak gibi en tabii bir özlemimi sizinle paylaşmak istedim.

  Sevgi ve muhabbetle kalınız…

  Cihat Ö. YILMAZ+ Yorum Gönder
temiz ve düzenli bir çevrede yaşama ile ilgili haberler,  temiz ve düzenli bir çevrede yaşama,  yaşama hakkı hadis,  düzenli çevre temiz ve düzenli çevre için yapılması gerekenler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi