Mantarlar hayatımızın hangi alanlarında kullanılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Mantarlar hayatımızın hangi alanlarında kullanılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: mantarları hayatımızın hangi alanlarında kullanırız kullanıyoruz-mantarların insan hayatında kullanım alanları

  Mantarlar doğada serbest olarak bulunan ancak bir çok türü de insanlar tarafından kültür tarımı şeklinde üretilebilen bitkilerdir. Mantarlar hayatımızda genellikle yiyecek olarak kullanılmaktadır. Ancak mantarların hayatımızın değişik alanlarında da kullanım alanları vardır Bunlara kısa örnekler vermek gerekirse:

  1) Mantarlar pizza gibi yiyeceklerde kullanılırlar. Ayrıca mantarlar bilhassa kültür mantarları yemeklerde de kullanılmaktadır.

  2) Bazı mantar türleri ilaç yapımında faydalanılır (kuzugöbeği gibi)

  3) Küf mantarları adı verilen mantarlar penisilin adı verilen antibiyotik ilaçların yapımında kullanılır.

  4) Mantarlarda barınan bazı böcekler tarımsal zararlı ve parazit mücadelesinde de kullanılmaktadır.

  5) Bazı mantar türleri reişi mantarı (reishi mantarı gibi) kanser tedavisinde alternatif tedavi yolu olarak kullanılmaktadır.

  6) Mantarların bazı zararları da olabilmektedir. Bazı mantar türleri canlılar için zehirleyici etki yapmaktadır. O nedenle her mantar yenilmez kuralını sizlere hatırlatmak istedim.

  4) Mantarlardan aynı zamanda kozmetik ve cilt bakımı gibi sektörlerde de yoğun olarak faydalanılır.

  5) Mantarlar doğadaki biyolojik maddelerin geri dönüşümü için de büyük faydalar sağlamaktadır. Toprağın yaklaşık olarak 1 metre derinliğine kadar mantarlar biyolojik maddeleri parçalar ve doğaya tekrar kazandırırlar.+ Yorum Gönder
mantarları hangi alanlarda kullanırız
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi