Laiklik dünyada ve ülkemizde nasıl uygulanıyor

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Laiklik dünyada ve ülkemizde nasıl uygulanıyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  Gezgin
  Özel Üye

  Cevap: Ülkemizde ve Dünyada Laiklik

  Laiklik batı kaynaklı yönetsel bir sistemin adıdır. Devlet yönetiminin dini kurallara dayandırılamayacağını simgeler. Laik anlayış 1789 Fransız devrimi ile ortaya çıkmıştır. Batı da vatandaş laik değildir. O kendini nasıl hissediyorsa, öyle yaşar ve onun dinsel anlayışına kimse karışamaz. Bu özgürlüğünün yanında, devletin dini kurallara dayandırılarak, yönetilmesini istemek, onun aklına bile gelmez . Laik anlayışın Anglo Sakson versiyonuna sekülerizm (dünyevileşmek) denmektedir. Laik veya seküler anlayışı sistemlerine monte etmiş, tüm batılı ülkelerde laik olan devlettir. Laik devlet, vatandaşları arasındaki dini farklılıkların yaşanmasına yardımcı olur ve vatandaşlarının, dinsel yaşam alanlarını korur.

  Laik anlayışı Fıransız`lardan almışız. Fakat bizdeki laik anlayış tersine işlemektedir. Laik olması gereken devlet, Müslüman Sünni din anlayışının, Hanefi mezhebine göre şekillenmiş bir Diyanet Başkanlığı ihdas ederek, laiklikten hayli uzaklaşmıştır. Laik olması gereken devlet, merkezine Hanefi din anlayışını oturttuğu için diğer islami anlayışları neredeyse yok saymaktadır. Örneğin bir alevi yurttaşımız, devlet yönetimi içinde kendine alevi olarak yer bulamamaktadır. Dinlere karşı ön koşulsuz ve yansız olması gereken devlet, dinler karşısında vatandaşlarının yansız olmasını istemektedir. Vatandaşlarını laik olmaya zorlamaktadır. Oysa devlet yurttaşları arasındaki tüm dini farklılıklarının barış içinde, özgürce yaşanmasını sağlamak durumundadır. Hangi dine mensup olursa olsun, hiçbir yurttaşımızın da, devlet yönetimini dini kurallara dayandırmak, aklına bile gelmemelidir. Devlet yönetimini dini kurallara dayandırmak, ülkemiz yasalarına göre suçtur. Bu gibi isteklerin tarafsız ve bağımsız yargı tarafından cezalandırılması gerekir. Dinini özgürce yaşamak isteyen herkes, laik devlet karşısında eşit vatandaş kabul edilmelidir. İnsanlarımızı kılık kıyafetlerinden dolayı suçlamamalıyız. Laik modeli aldığımız, hiç bir batılı ülkede üniversal eğitim sırasında devlet öğrencilerin kılık ve kıyafetine karışmaz. Onların önüne yasaklar koymaz. Ancak bu ülkelerde, tarafsız yargı, devlet yönetimine dinsel kuralları hakim kılmaya kalkanları hemen cezalandırır.

  Batılı ülkelerin bazılarında, kılık kıyafet kısıtlaması yalnız orta öğretimde
  mevcuttur. Yasalar önünde reşit olan yurttaşlarımızı kılık kıyafet yasakları ile sınırlamak, bizi batılı ve demokrat bir ülke olmaktan uzaklaştırır. Yasaklarla, topluma hakim kılınabilecek bir anlayış değildir laiklik. 84 yıllık cumhuriyet geleneğimizin ilk 15 yılına tekabül eden, Atatürk döneminde Ünversal eğitim gören kızlarımıza baş örtü yasağı uygulanmamıştır. Atatürk yüzünü batıya dönmüş bir dünya lideridir. Türkiye Cumhuriyet`inin de yüzü batıya dönük olduğuna göre, batının ulaştığı özgürlüklere ulaşmak,bu ülkenin de tüm vatandaşlarının hakları olsa gerek.

  Anayasamız Cumhuriyet`i, laik, demokratik ,sosyal bir hukuk devleti olarak tanımlamaktadır. Devletimize düşen görev, yurttaşları arasında dinli,dinsiz,müslüman, musevi,hiristiyan, alevi ve sünni ayırımı yapmadan, tüm yurttaşlarına eşit mesafede kalarak, herkesin kendi dinsel anlayışı içinde yaşamasını sağlamaktır. Devlet yönetimini dini kurallara dayandırmaya kalkan her yurttaşını da, tarafsız ve bağımsız yargı eliyle mutlaka cezalandırmalıdır.

  Erdoğan Bayazıt
  Emekli Öğretmen 3. 3
  Ziyaretçi
  Ben çok beğendim bu site çok işme yaradı.bu siteyi kim hazırladıysa eline saglık.+ Yorum Gönder
laiklik dünyada ve ülkemizde nasıl uygulanıyor,  laiklik ilkesi dünyada ve ülkemizde nasıl uygulanır,  laiklik ilkesinin dünyada ve ülkemizde nasıl uygulandığı,  cumhuriyetçilik dünyada ve ülkemizde nasıl uygulanıyor,  laiklik ilkesi dünyada nasıl uygulanıyor
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 7 kişi