Skorbüt hastalığı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Skorbüt hastalığı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Skorbüt hastalığı
  Soru: skorbüt hastalığı hakkında bilgi istiyorum ayrıtılı olursa sevinirim bu konu çok önemli bu bir ödev bu arada cevap bulursanız saolun teşekkür ederim :D
  NOT:lütfen bilgiler manalı olsun 5. sınıftayım ona göre bişey olsun anlayabileceğimiz gibi yani.
  ? 2. 2
  Gezgin
  Özel Üye

  Cevap: Skorbüt Hastalığı Ve Tedavisi

  Halsizliğe, yaraların geç iyileşmesine yol açan ve sık enfeksiyon ve kanamayla seyreden bir hastalık olan skorbüt C vitamininin ileri derecede eksikliği sonucu görülen bir hastalıktır. Hastaya C vitamini verilirse durumu düzeltilir.

  C vitamininin yetersizliğinde vücutta, halsizlik, uyuşukluk, çabuk yorulma, iştahsızlık, hastalıklara dirençsizlik, yaraların iyileşmesinde gecikme gibi belirtiler görülür. C vitamini hala vücuda alınmamışsa yetersizlik belirtileri şiddetlenerek devam eder. Daha çok kıl diplerinde olmak üzere, kanamalar; dişlerde, diş etlerinde, kemiklerde ağrılar ve bozukluklar; büyümede duraklama, kansızlık (anemi) görülür. Deri altında, kaslarda ve kemiklerde kendiliğinden veya hafif darbe sonucunda oluşan kanamalar görülür. Kanamanın az veya çok oluşuna göre değişmek üzere, kanama olan yerler şişer ve leke şeklinde görüntüler ortaya çıkar. İşte ileri derecede C vitamini eksikliği sonucu oluşan bu hastalığa skorbüt denir. Hastaya C vitamini verilmezse hasta ölür.

  İnsanların vücudunda üretilemeyen ve her öğünde mutlaka dışarıdan alınması gereken C vitamini (Askorbik asit) önemini güçlü indirgeyici özelliğinden alır. Bağ dokusunun (destek dokusu) esas maddesi olan ve bağ dokusuna sağlamlığını veren kollajen adlı proteinin yapımında önemli rol oynar. Kollajen yapımında hidroksiprolin gereklidir. Askorbik asit eksikliğinde prolinden hidroksi-prolin oluşmaz ve C vitamini eksikliğinin yarattığı elektron nakil bozukluğu sonucunda kollajen yapılamaz veya kusurlu yapılır. Skorbüt hastalığının birçok belirtisi kollajen proteininin kusurlu yapılmasına bağlı olarak gelişir.

  Kimler risk altındadır? Uzun süre çiğ sebze ve meyve yemeyenler, hayvan sütüyle beslenen ve zamanında ek gıdaya ve C vitaminine başlanmayan bebekler, kış aylarının uzun sürdüğü ve sebze meyveye ulaşamayan yöre insanları skorbüt açısından risk altındadırlar.
  Toplumlarda, C vitamininin hafif ve orta derecedeki eksikliğine bağlı etkiler hala görülmekle birlikte; olağanüstü bir durum olmadığı sürece günümüzde ileri derece yetersizliği ve bunun sonucunda oluşan skorbüt hastalığı pek görülmemektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi