Türkiyenin sözlük anlamı nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Türkiyenin sözlük anlamı nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Türkiyenin sözlük anlamı nedir

 2. 2
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  Cevap: Türk sözcüğünün anlamı;
  “Güçlü, kuvvetli, miğfer, türemiş, şekil kazanmış” demektir.
  Türk Dil Kurumu’nun hazırladığı Türkçe Sözlük ’te,
  Türk; Asya ve Doğu Avrupa’da yaşayan, Türkçe’nin çeşitli lehçelerini konuşan soy ve bu soydan gelen kimse diye belirtilmektedir. Söz konusu bu kimselerden oluşan topluluklara “Türkler” denir.
  Türkler; Türkçe ve bu dilin lehçelerini konuşurlar.

  Türk kelimesinin geçtigi ilk devlet, Göktürk (Kök-Türk) imparatorluğudur. Orhun Kitabelerinde Türk kelimesi, bazen Türk, bazen de Türük olarak yazilmiştir.
  11. yüzyılda Kaşgarlı Mahmud; “Türk adının Türkler’e , Tanrı tarafından verildiğini belirterek, Türk adının “Gençlik, kuvvet, kudret ve olgunluk çağı” demek olduğunu belirtir. Türk kelimesi, gerek İslâm, gerek İran ve gerekse Tevrat’ta geçmektedir. Tevrat’ta Türkler’in Hz. Nuh’un oğlu Yafes’in soyundan geldiği kabul edilir. 3. 3
  Ziyaretçi
  Türkiye kelimesi

  Bilimadamları ve araştırmacılar Türkiye kelimesinin İtalyancadan geldiğini kabul ederler.
  Prof. Dr. İlber Ortaylı bir makalesinde Cenovalı ve Venedikli tüccar ve diplomatların, 12. yüzyılda, ülkemizi 'Turchia' ve 'Turmenia' olarak tanımladıklarını belirtir. Prof. Dr. Abdulhaluk Çay ise 'Turchia' tanımını çok daha gerilere götürür ve 'Turchia' tabirine ilk defa 6. yüzyılda Bizans kaynaklarında rastlandığını belirtir ve şöyle der:
  "Bu tabir 9. ve 10. yüzyıllarda İdil/Volga nehrinden Orta Avrupa'ya kadar uzanan saha için kullanılmıştır."
  Bu kullanımın Kafkasya bölgesinde Hazar Kaanlığı için Doğu Türkiye'si, Arpad hanedanının kurduğu Macar Devleti için Batı Türkiye'si şeklinde olduğunu ve aynı tabirin 12. yüzyıldan itibaren Anadolu için kullanıldığını belirtir.
  Burada önemli olan husus Batılıların, 'Turchia' halkına hiçbir zaman 'Türkiyeli' demeyip, 'Türk' (Turc) demeleridir. Kısacası Türkler isimlerini ülkelerinden değil, ülkeleri isimlerini Türklerden almıştır.
+ Yorum Gönder
türkiyenin anlamı,  türkiye ne demek,  Türkiye kelimesinin anlamı,  türkiye ne demek sözlük anlamı,  türkiyenin anlamı nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 63 kişi