İnsan vücudu susuzluğa ne kadar dayanabilir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İnsan vücudu susuzluğa ne kadar dayanabilir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İnsan vücudu susuzluğa ne kadar dayanabilir

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: bir insan susuzluğa kaç gün dayanabilir?

  İnsan vucudu susuz yedi 7 gün dayanabilir fikri çoğunlukta.

  Susuz yaşam:

  Su olmadan yaşamak, yemeksiz yaşamaktan farklıdır. Suyun olmadığı sıcak koşullarda, dehidrasyon 1 saat içinde kendini gösterir. Sıcak arabada kilitli kalan bir bebek ya da sıcakta su içmeden aşırı çaba harcayan birisi birkaç saat içinde hayatını kaybedebilir.

  İnsanoğlunun yaşamak için suya ihtiyacı var. Her gün ter, idrar, dışkı ve hatta nefes alıp vererek su kaybediyoruz. Bu suyun organlarımızın düzenli olarak çalışması için yerine konması gerekiyor. Aşırı sıcakta, bir yetişkin sadece ter ile 1,5 litre su kaybedebilir. Yüksek sıcaklıkta su olmadan esas risk vücudunuz sıcaklığı yükselmeye devam eder ve sıcak sizi çarpar. Su içmek sizin iç vücut sıcaklığınızı düşürür.

  Hafif dehidrasyon durumunda tükürük kaybı, idrar sıklığında azalma, idrar çıkışında azalma, idrarda koyu renk ve güçlü koku görülür.

  Orta şiddette yaşanan dehidrasyon durumunda ise, daha az idar, ağız kuruluğu, göz kuruluğu ve çökmüş gözler, hızlı kalp atışı göze çarparken; aşırı dehidrasyonda ise idrar yoktur, kusma ve ishal, uyuşukluk ve sinirlilik olur.

  Dehidrasyonun son aşaması ise şoktur. Bu durumda cildiniz mavimsi gri renk alır ve soğuktur. Kan basıncındaki aşırı düşüş soğukluğa neden olur.

  Sorumuza geri dönersek, susuz ne kadar süre yaşayabiliriz? Sağlıklı olduğunuz ve ideal koşullarda bulunduğunuzu düşünerek, bir insan su olmadan yaklaşık 3-5 gün hayatta kalabilir.

  Mayo Clinic uzmanları, bu sayı hakkında bazı tartışmalar olmasına rağmen günde 8 bardak su içmenizi öneriyor. Bazı fizikçiler daha azının yeterli olduğunu söylerken, diğerleri ise bu sayının 10 bardağa yaklaşmasını ve hatta daha fazla olmasını belirtiyorlar. 3. 3
  Ziyaretçi
  tşkr ederim forum alev+ Yorum Gönder
insan susuzluğa kaç gün dayanır,  insan vücudu susuzluğa kaç gün dayanır,  insan susuzluga kac gun dayanabilir,  susuz kac gun dayanir,  susuzluga kac gun dayanabilir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi