İhtiyaç ve istekler arasındaki fark nedir?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İhtiyaç ve istekler arasındaki fark nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İhtiyaç ve istekler arasındaki fark nedir?

 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: İstekler ve ihtiyaçlar  İstemek ve istekleri ihtiyaçlar doğrultusunda gerçekleştirmek. İnsanların istekleri ihtiyaçlarına ne kadar yakın olursa, isteklerini gerçekleştirmesi de o kadar hızlı ve rahat olur. Bireyin isteklerinden önce zorunlu, yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan ihtiyaçları mecburiyken; bu insanların yaşadığı yer, çevresi, işi, kültürü ile doğrudan ilişkili oluyor. Bir bireyin yaşamında zorunlu gördüğü bir ihtiyacı diğer birey için zorunlu olmayan ama, olmasında mutlu olacağı bir isteğe dönüyor.İnsanların istekleri ve ihtiyaçları birbirine ne kadar yakınsa o kadar mutlu olacakları belli. Ancak mutlu sonu olan bir istek-ihtiyaç tablosu için yaşam tarzlarını, iş hayatlarını, çevrelerini, kültürlerini daha iyi gözlemlemeleri gerekiyor.

  İnsanlar isteklerini karşıladıkları zaman daha mutlu olurlar.Artık istedikleri maddi ise ellerinde, manevi ise yüreklerindedir. Bu istekleri gerçekleşmiyorsa mutsuz olurlar. Demek ki yaşamlarına vermek istedikleri renk diğer renklere göre bedeli büyük olacak bir renk oluyor.

  İnsanın günlük yaşamında belirli, zorunlu ihtiyaçları varken bunun dışında daha çok bulundukları ortama göre yaşam standartları vardır. Bu yaşam standartının altına düşmemek onlar için zorunlu, gerekli ihtiyaçlarının karşılanması demektir. Bir bölüm insan ise günlük yaşamını devam ettirmek için gerekli olan maddi manevi güce sahip değildir. Sahip olamadığı zorunlu ihtiyaçları isteklerinden mutlaka azdır. İstekler her zaman çok olmakla birlikte asla bitmez. Gerçekleşen isteğin yeri hep doludur. Önceden yerine gelecek yeni bir istek hazırda bekliyordur.

  İnsanlar yaşamlarını devam ettirirken gerekli olan ihtiyaçları, bu ihtiyaçların günden güne fazlalaşması. Gün geçtikçe zorunlu olmayan aslında günlük yaşamda olmasa da olabilecek istekler zorunlu hale geliyor. Bu istekler eğer ihtiyaçlarımıza gerçektende yakın değilse işte o zaman o ihtiyaçlara ulaşmak için yanlışlar yapılıyor. Birçok genç arkadaşımızın yaşadığı bir soruna dönüşüyor. Para hırsı veya manevi olarak açlık bunun da sonunda eğer kişi sağlam değilse isteklerine ulaşmaya çalışırken elindekinden olabiliyor.

  İsteklerimizi ihtiyaçlarımıza daha yakın tutup, adımlarımızı görerek atalım ki doyumsuzluğumuzun altında ezilmeyelim. 3. 3
  Ziyaretçi
  çok iyi yaaaaaa+ Yorum Gönder
ihtiyaç ve istek arasındaki fark nedir,  ihtiyaçlar ve istekler arasında ne fark vardır,  ihtiyac ve istek nedir,  ihtiyaç ve istek arasındaki fark,  istek ve ihtiyaç nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi