Anjio sonrası hemşirelik bakımı nasıldır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Anjio sonrası hemşirelik bakımı nasıldır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: anjio sonrası hemşirelik bakımı nasıldır


  Anjiyo Nedir, Neden ve Nasıl Yapılır? Anjiyo Riskleri-Anjiyo Sonrası: Halk arasında anjiyo olarak bilinen tanım, tıp dilinde Koroner Anjiyografi olarak ifade edilmektedir. Yaşadığımız dönemde ölüm ve iş gücü kaybının en önemli nedenlerinden biri de kalp damar hastalıklarıdır. Kalp-damar hastalıkları zamanında fark edilip gerekli önlemler alınmazsa, damar tıkanıklığına ve bunun neticesinde de kalp krizine ve ölümcül ritim neden olabilmektedir. Kalp-damar hastalıklarındaki en önemli konu hastaların kalp krizi geçirmesine engel olmaktır. Çünkü kalp krizleri, ilk saatlerde çoğunlukla ölüme neden olan ritim bozukluklarına yol açtıkları gibi, kalpte tıkanan damarın beslediği bölgenin hasar görmesine ve o bölgenin çalışamamasına neden olmaktadır.


  Koroner Anjiyografi Nedir?

  •Koroner anjiyografi bir tanı yöntemidir.
  •Koroner anjiyografi, kalp damarları (koroner arter) içine özel bir ilaç verip röntgen ışınları kullanılarak görüntülerinin alınması işlemidir.
  •Koroner anjiyografi, anjiyografi cihazının ve eğitimli ve deneyimli doktor ile sağlık personelinin bulunduğu laboratuarlarda yapılır.
  •Koroner anjiyografi kesinlikle bir ameliyat değildir.
  •İşlem için hastanın uyutulmasına gerek yoktur, işlem süresince hasta uyanıktır ve konuşabilir.

  Anjiyo’nun Riskleri Nelerdir?


  Anjiyografi işleminin tüm tıbbi girişimlerde olduğu gibi riskleri vardır; ancak bu risk, teknolojik gelişmeler ve sahip olunan büyük deneyimler sonucu son derece düşüktür. Ölüm, kalp krizi, felç gibi önemli komplikasyonların (istenmeyen olay) oranı 5/10.000 ile 1/1000 arasındadır. Ancak unutulmamalıdır ki kalp damarlarındaki teşhis edilmemiş ve dolayısı ile tedavisi yapılamamış darlıkların hastaya getireceği risk, anjiyografinin riskinin çok daha üzerindedir.


  Koroner anjiyografi için hastaneye yatmak gereklidir. Yatıştan sonra hastalığınız ile ilgili dosya hazırlanacak, muayene edildikten sonra gerekli olan tetkikler yapılacaktır. Daha sonra, yapılacak olan işleme engel olan durumunuz yoksa işlemi kabul ettiğinizi bildiren formu imzaladıktan sonra koroner anjiyografi laboratuarına alınacaksınız.


  Anjiyo İçin Hastaneye Gelmeden Önce Neler Yapılmalıdır?


  Anjiyografi için hastaneye gelirken doktorunuz aksini söylememişse aç olarak ve almakta olduğunuz ilaçları yalnızca suyla alarak geliniz. İşlem bölgesinin temizliği için her iki kasık bölgesinin tıraş edilmesinde yarar vardır. Tabii ki yanınızda yapılmış olan tetkikleriniz, kimliğiniz ve sosyal güvenceniz varsa onunla ilgili belgeler de olmalıdır.


  "Anjiyo Nedir, Neden ve Nasıl Yapılır - Makale,Ayvalık,Kuşadası,Harita(Km)" başlığı, www.noktavirgul.com adresinden alıntılanmıştır.+ Yorum Gönder
anjio sonrası hemşirelik bakımı,  anjiyoda hemşirelik bakımı,  anjiyo sonrası hemşirelik bakımı,  anjio hemşirelik bakım planı,  anjio sonrası hasta bakımı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi