Karikatür nedir ve çeşitleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Karikatür nedir ve çeşitleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Karikatür, ele aldığı konuları komik veya iğneleyici olması için abartan ve çarpıtan resim türüdür. Edebiyattaki abartılı ve çarpıtıcı betimlemelerin, aynı amaca yönelik olarak çizim formatında kullanılmasıdır.


  Karikatür, ele aldığı konuları komik veya iğneleyici olması için abartan ve çarpıtan resim türüdür. Edebiyatta abartılı ve çarpıtıcı betimlemelerin, aynı amaca yönelik olarak kullanılması. Basında karikatürler sosyal ve siyasi eleştiri yapmak için sıklıkla kullanılır. Ayrıca tüm dünyada bu amaçla düzenli olarak yayımlanan dergi ve gazeteler mevcuttur. Tüm bunların yanında farklı amaçlar için de karikatürler bulunmaktadır. 3. 3
  Ziyaretçi
  sayfanızı çok beğendim.eminim öğretmenimde beğenir.bu yazıda emeği geçen herkese teşekkür ederim.sizin sayenizde ödevimi rahatlıkla ve kolayca yaptım.tekrardan teşekkür ederim...:))) 4. 4
  Ziyaretçi
  Karikatür herhangi bir insanın fikrin veya bir olayın resimlendirilerek gülünç şekilde anlatılması. Bir insanın veya bir olayın ayrıntılarına girmeksizin kısa düşündürücü ve özlü bir fikir vermek veya genellikle güldürmek için bazı özelliklerinin göze çarpıcı bir şekilde resimlendirilmesi. Karikatür bir resim sanatıdır.

  Bu resimleri çizenlere karikatürcü veya karikatürist denir.

 5. 5
  Ziyaretçi
  Karikatür Nedir? Karikatür Hakkında


  Karikatür herhangi bir insanın fikrin veya bir olayın resimlendirilerek gülünç şekilde anlatılması. Bir insanın veya bir olayın ayrıntılarına girmeksizin kısa düşündürücü ve özlü bir fikir vermek veya genellikle güldürmek için bazı özelliklerinin göze çarpıcı bir şekilde resimlendirilmesi. Karikatür bir resim sanatıdır. Bu resimleri çizenlere karikatürcü veya karikatürist denir.

  Karikatür özelliği itibarıyla tanınan bilinen orijinalinden farklıdır. Karikatür konu olan bir kişinin veya bir olayın dikkati çekici özelliklerini ortaya koyar. Çoğu zaman kişinin bazı özelliklerinin abartılmasını konu eden karikatür o kişiyi hicvetmek küçültmek ve onunla alay etmek vasıtası olarak da kullanılmaktadır. Alay etmek insanların birbirlerini hafife alması rencide etmesi onu küçük ve gülünç duruma düşürmesi demektir. Bu hususta Avrupalı filozof Bergson İnsanlar yalnız insanları veya insanlarla ilgili olayları gülünçleştirmeyi düşünmüşlerdir. demiştir.

  Çok eski devirlerden beri karikatürün yapıldığı bilinmektedir. Pompei ve Herculanın kazılarında duvar ve vazolarda çeşitli karikatür örneklerine rastlanmıştır. Esas karikatür sanatı Rönesans devrinde başlamıştır. Fakat Champfleury eskiden yapılan resimleri karikatürden saymamaktadır. Resme konu olan kişilerin özellikleri aydınlatılmadığı için karikatür sayılmaz. Bunlara bürlesk denir.

  Taş tuğla vazo ve duvar gibi yerlere yapılan karikatür baskı makinesi bulunup da kitaplar ve gazeteler yayınlanmaya başlayınca daha da gelişti.

  18. yüzyılda yaşamış İspanyol ressamı Goya siyasi karikatürleriyle ün yaptı. Aynı çağda yaşamış İngiliz ressamı William Hogarth'da eserlerinde bu özelliğe çok yer verdi.

  Gazeteciliğe karikatürü ilk defa Fransız ressamı Charles Philipon getirdi. Hatta 1831'de Paris'te La Caricature Gazetesini kurdu. Ondan sonra İngilizler ve Almanlar da karikatürü gazetecilikte kullanmaya başladı. İngiltere'deki ünlü siyasi mizah dergisi Punch bu çığırın kısa zamanda gelişmesine yol açtı.

  Karikatür kendine özgü sadeliği ve didaktik (öğretici) tarafı sebebiyle herkes tarafından benimsendi. Karikatürde insanları veya tipleri hicivli olarak canlandırma şekli ilk olarak 16. yüzyılda olmuştur. Mesela Agostino Carracci ve Giovanni Bernini tarafından ele alınmıştır. 16. yüzyılın tanınmış karikatürlerinden birisi küçük bir el arabasında midesini taşıyan ve bir yandan da kusan bir oburu tasvir eden Alman karikatürüdür.

  Siyasi konuları gaye edinen karikatürler 18. yüzyılda çoğaldı. Luterciliğin ortaya çıkışı İngiltere'de Hannover Hanedanıyla Jakobitler arasında meydana gelen olayları anlatan çizgiler önemli siyasi karikatürler arasında sayılmaktadır. Son zamanlarda milletlerarası karikatürcüler arasında Fransa'da SempeRonald Searle Guérin ve Effel; İngiltere'de Sir David Low; Almanya'da da P. Simmel bilinmektedir. Şair ve edipliklerinin yanında Victor Hugo ile Alfred de Musset birer karikatürcüydüler.

  Türkiye'de ilk karikatür; Teodor Kasap'ın 1870'te çıkardığı Diyojen Dergisi'nde görüldü. Bilinen ilk Türk karikatürcüsü Ali Fuat Bey'dir.Sultan Abdülhamit döneminde kesintiye uğrayan mizah dergiciliğinde İkinci Meşrutiyet'in ilanıyla birlikte bir patlama olur.Bu dönemin en önemli karikatürcüsü Cem'dir. Damgasını vurduğu Kalem ve çıkardığı Cem dergilerinde batı anlayışına uygun olarak Osmanlı Devletini ve idarecilerini hicvetmiştir.Bu dönemde birbiri ardına çıkan Karagöz Geveze Dalkavuk Davul gibi dergilerde siyasi karikatürün ilk örnekleri verilmiştir. Kurtuluş Savaşı'na karşı Aydede'de Rıfkı ve Kurtuluş Savaşı yanlısı Güleryüz'de Sedat Simavi de dönemin önemli imzalarıdır. Cumhuriyet döneminin karikatürcü simgeleri olarak Cemal Nadir ve Ramiz Gökçe'yi görürüz. Bu iki karikatürcü çizdikleri sosyal ağırlıklı karikatürlerle Türkiye'de bu sanatın geniş kitleler tarafından benimsenip sevilmesini sağlamışlardır.Aynı dönemin çizerleri olarak Münif Fehim Sedat Nuri Şevki Çankaya Necmi Rıza Ayça Orhan Ural Sururi Gümen Salih Erimezİhap Hulusi adları da anılmaya değerdir. 1940'ların sonlarına doğru çıkmaya başlayan Marko Paşa dergisinde Mim Uykusuz toplumcu gerçekçi karikatürün başyapıtlarını vermiştir. Aynı dönemde Ratip Tahir de CHP çizgisinde kalem oynatarak politik karikatürlerin başarılı örnekleriyle okuyucuyu buluşturmuştur. Daha sonraki döneme damgasını vuran 1950 kuşağı karikatürcüleri ise batıdaki değişime paralel olarak karikatürde kara mizaha kayan ve yazısız olmaya özen gösteren bir anlayışla eserler verdiler.Eflatun NuriSemih Balcıoğlu Turhan Selçuk Nehar Tüblek Ferruh DoğanAli Ulvi Güngör Kabakçıoğlu Tonguç Yaşar Yalçın Çetin Altan ErbulakBedri Koraman Mıstık Cafer Zorlu gibi karikatürcüler bu dönemde ve daha sonra önemli yapıtlara imzalarını atmışlardır. Aynı karikatürcü kuşağının en genç üyesi Oğuz Aral 1972'de yayınlamaya başladığı Gırgır dergisiyle 1960'lar boyunca düşüş gösteren mizah dergiciliğine büyük bir ivme kazandırmış ve 1970'lerin sonunda 300 bin 80'lerde 500 binin üzeri tirajları yakalamıştır.Hayatın her alanını kucaklamaya çalışan Gırgır karikatürcüleri arasında İlban Ertem Nuri Kurtcebe İrfan Sayar Hasan Kaçan Behiç Pek Latif Demirci Necdet Şen Engin Ergönültaş Mehmet Çağçağ Tuncay AkgünErgün Gündüz Zafer TemoçinBirol Bayram Metin Üstündağ sayılabilir.Aynı dönemde Tan OralSami Caner Atilla Kanbir Emre Senan Kemal Gökhan Behiç Ak Musa Kart Salih Memecan gibi karikatürcüler de daha farklı tarzlarda gazete ve sergi karikatürleri çizmişlerdir.90'lı yılların sonlarına doğru yeni karikatür anlayışları filizlenmeye başlamış ve undergraund tarzda yaklaşımlar öne çıkmaya başlamıştır.Bu son dönemin önde gelen adları arasında Selçuk Erdem Erdil Yaşaroğlu Bahadır Baruter Bülent Üstün sayılabilir.

 6. 6
  Ziyaretçi
  Sayfanızı çok beğendim.eminim öğretmenimde beğenir.bu yazıda emeği geçen herkese teşekkür ederim.sizin sayenizde ödevimi rahatlıkla ve kolayca yaptım.tekrardan teşekkür ederim.))

 7. 7
  Ziyaretçi
  aynn ya çok uzun bu. hoca kısa istedi :D teşekkürler

 8. 8
  Ziyaretçi
  sayfanız çok güzel ben çok beğeniyorum herkese tavsiye ederim..:D

+ Yorum Gönder
karikatür çeşitleri nelerdir,  karikatür çeşitleri,  karikatür çeşitleri ve örnekleri ,  karikatür türleri nelerdir,  karikatür çesitleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 8 kişi