Selamlaşmanın önemi ile ilgili hadisler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Selamlaşmanın önemi ile ilgili hadisler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Selamlaşmanın önemi ile ilgili hadisler

 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: selamlaşmanın önemi ile ilgili hadisler

  SELAMLAŞMAK *

  Selâmlaşmada âdâb Ebû Hüreyreden, Allah Rasûlü şöyle buyurmuştur
  * Küçük büyüğe, yürüyen oturana ve sayıları az olanlar çok olanlara selâm versin *
  Hz. Câbirden
  * Yaya giden iki kişi karşılaştıklarında hangisi önce selâm verirse o daha fazla ecir kazanır *
  hadisi rivâyet edilmektedir .Selâm, müslümanlar arasında sevgi bağlarının kurulmasında önemli bir araçtır.Selâm vermek sünnet, almak ise farzdır. Peygamberimiz selâmı yaymamızı, tanısak da tanımasak da her müslümana selâm vermemiz gerektiğini bununla da imanımız olgunluğa erdiği için Cennete gireceğimizi müjdelemiştir.Bu nedenle gençler ihtiyarlara, binek üzerinde olanlar yürüyenlere, yürüyenler oturanlara, arkadan gelenler önden gidenlere, bir kişi çok kişiye selâm vermelidir. Selâma daha güzel bir şekil de karşılık vermek gerekir. esSelâmu aleykum diyene ve aleykumusselâm ve rahmetullâhi ve berekatuhu denmelidir.
  Verilen selâmı alma durumunda olmayana selâm vermek mekruhtur. Yemek yiyene, namaz kılana, Kuran okuyana, hutbe dinleyene selâm verilmemelidir.
  Kâfirlere selâm verilmez. Açıktan açığa Allahın emrini çiğneyen ve bu hâlinde ısrarlı olana da selâm verilmez.
  Topluma verilen selâma bir kişi karşılık verirse, diğerlerinin selâm alma sorumluluğu kalkar. Selâm getiren birinden selâmı almak, mektupta yazılı selâma ya mektupla ya da o anda sözle karşılık vermek gerekir.
  Eve girerken ev halkına selâm verildiği gibi ayrılırken de selâm vererek ayrılmak faziletli bir iştir.
  Boş bir yere girilirken de es selâmu aleyna ve alâ ibâdillahisSâlihîn diyerek selâm verilir. Selâm, müminin mümine yaptığı hayırlı bir duadır. Allahın selâmı, rahmeti ve bereketi üzerine olsun. Mânasına gelen selâmlaşmanın yerini basit kelimeler tutmaz.
  Karşılaşan iki müslüman birbirlerinin ellerini tutarak müsafaha eder, Peygambere salavât okur, hal hatır sorarlar. Bu durumda olan kişiler henüz birbirlerinden ayrılmadan Allah onlara mağfiret eder.
  Gönderilen selamı yerine ulaştırmak vaciptir. Ancak selamı gönderene aleyküm selam diye karşılık verirse selamı ulaştırmak vacip olmaz.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi