Herhangi bir olay niçin birçok kişiyi etkiler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Herhangi bir olay niçin birçok kişiyi etkiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: olay neden birçok kişiyi etkiler sorusuna cevap :

  Herhangi bir olay başkalarını etkiler.Çünkü;olaydan etkilenen kişiler birebir olayı yaşayanın yakınları olabilir.Bu yüzden etkilenmemesi zordur.Ve bu durumları çevrelerine yansıtırlar.Olayı gören ve tanık olanların da etkilenmemesi zordur.Çünkü;olayın nasıl olduğunu ve nasıl gerçekleştiğini bildikleri içiin o olayın etkisi altında kalabilirler.

  Bir trafik kazasını ele alırsak bundan:
  *T.kazasını geçirenler
  *Onların yakınları
  *Polisler
  *Hastanede çalışanları
  *Devlet
  Etkilenir.

  Buna bir olayın çok boyutluluğu denir.
  Her trafik kazasının bir sonucu olabilir. Örneğin, trafik kazası geçiren kişiler, sağlığına kavuşuncaya kadar toplum içinde ve aile içinde üzerine düşen sorumlulukları yerine getiremeyebilir. Ailenin geçimini sağlayan kişi kaza yaptığında aile birçok yönden etkilenir. Aile çok üzüldüğü gibi ekonomik sorunlarda yaşabilir. Kaza geçiren kişi işine gidemediği için işleri aksayabilir. Kazalar da aileler etkilendiği gibi maddi kayıplardan ve iş gücü kaybından dolayı ülke ekonomisi de etkilenir 3. 3
  Ziyaretçi
  BİR OLAYIN ÇOK BOYUTLULUĞU


  Her gün birçok olaya şahit oluruz. Olayın sebeplerini, kimlerin olayla ilgili olduğunu ve olayın sonuçlarını öğrenmeye çalışırız.


  Çoğu zaman olayın nedenlerini bir veya en çok iki sebeple açıklarız. Oysa bir olayın sadece bir iki sebebi değil, birçok sebebi olabilir.


  Olayları tek bir nedenle açıklamak bir hatadır. Bu hataya düşmemek ve olayın neden meydana geldiğini tam olarak öğrenmek istiyorsak, öğrendiğimiz ilk sebeple yetinmemeliyiz. Başka sebepleri de olabileceğini düşünüp o sebepleri ortaya çıkartacak sorular sormalıyız.


  Aynı olaydan birçok kişi farklı şekillerde etkilenebilir. Bazı insanlar doğrudan etkilenirken, bazıları dolaylı etkilenebilir.


  Örneğin; bir trafik kazasını ele alalım. Kazanın neden olduğunu sorduğumuzda” Şoför çok hızlı gittiği için kaza oldu.” Böyle bir cevapla trafik kazasının nedenini tam olarak öğrendiğimizi düşünürüz.


  Bazı kazalar insan hatalarından dolayı olur. Şoför, yolcular ve yayalar yaptıkları hatalarla kazalara sebep olabilirler. Şoförle konuştuğumuzda ya da ona soru sorduğumuzda, onun dikkatini dağıttığımız için bir kazaya sebep olabiliriz. Yol ve hava şartları kazalarda etkili olur. Kar ve yağmur yağdığında yollar kayganlaşır. Bu durum kaza yapma riskini artırır. Ayrıca, aracın kendisinden kaynaklanan sebeplerden dolayı da kaza olabilir. Tekerleği çıkan bir otomobil kontrolden çıkabilir.


  Bir trafik kazasından kimler etkilenir?


  Bir trafik kazasının sonuçları nelerdir?


  Şimdi bu iki soruya cevap bulmaya çalışalım.  Her trafik kazasının bir sonucu olabilir. Örneğin, trafik kazası geçiren kişiler, sağlığına kavuşuncaya kadar toplum içinde ve aile içinde üzerine düşen sorumlulukları yerine getiremeyebilir. Ailenin geçimini sağlayan kişi kaza yaptığında aile birçok yönden etkilenir. Aile çok üzüldüğü gibi ekonomik sorunlarda yaşabilir. Kaza geçiren kişi işine gidemediği için işleri aksayabilir. Kazalar da aileler etkilendiği gibi maddi kayıplardan ve iş gücü kaybından dolayı ülke ekonomisi de etkilenir.


  Trafik kazası örneğinde olduğu gibi, çoğu olayın birçok boyutu vardır. Bir olayın sosyal, ekonomik, duygusal, sağlık ve çevre boyutları olabilir. Bir olayın tüm sebeplerini ve etkilerini öğrendiğimizde bu boyutları fark edebiliriz. 4. 4
  Ziyaretçi
  saolun kim yazdıysa

+ Yorum Gönder
herhangi bir olay niçin birçok kişiyi etkiler,  herhangi bir olay neden birçok kişiyi etkiler,  bir olay neden birçok kişiyi etkiler,  herhangi bir olay niçin birçok kişiyi etkiler kısaca
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi