Kaza anında yapılması gerekenler kaza anında kimlerden yardım alabiliriz

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kaza anında yapılması gerekenler kaza anında kimlerden yardım alabiliriz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kaza anında yapılması gerekenler kaza anında kimlerden yardım alabiliriz

 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: kaza anında yapılması gerekenler nelerdir ?

  Kazalar; ani beklenmedik olaylardır, Sigortacılık yönünden tanımı da kısaca budur. Önemli olan, kazaları en az hasar ve en hızlı şekilde atlatmaktır. Kazanın oluşumu, olmaması için neler yapılacağı, alınacak tedbirler gibi konular bu konumuz dışında kalacak, bu konuda kaza sonrası sigortalar yönünden neler yapılacak buna değineceğiz.

  Kazadan sonra ilk yapılacak işlem, ikinci bir kazaya sebep vermemek için gerekli emniyet tedbirlerini almaktır. Kazanın durumuna göre, yaralı varsa, ambulans aranmalıdır.

  Eğer aşağıdaki sayacağım şartlardan birisi oluşmuş ise mutlaka polis aranmalı ve tespit yapıp, rapor tutması istenmelidir. Bu süreçte araçlar yerlerinden oynatılmamalı, başka deliller varsa, gizlenmemeli, kaybolmaması sağlanmalıdır.
  * Sürücü belgesiz veya yetersiz sürücü belgesi ile motorlu araç kullanıyorsa
  * Sürücüde yaş küçüklüğü varsa
  * Sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa
  * Kazaya karışan araçlardan en az biri kamu kurumlarına ait ise
  * Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse
  * Trafik kazasında, sadece üçüncü kişilere ait eşyalara zarar gelirse
  * Kazaya karışan araçlardan en az birinin trafik sigortası yok ise
  * Trafik kazası ölüm ve/veya yaralanma ile sonuçlanmışsa, taraflar arasında düzenlenen kaza tespit tutanağı geçersizdir ve mutlaka polis yada jandarmaya haber verilmeli, tutanak tutması sağlanmalıdır.

  Yukarıdaki olumsuz şartlar oluşmamışsa, mümkün ise mutlaka kaza yerinin ve kazaya karışan araçların detaylı fotoğrafları çekilmelidir. Kusur tespitinde bu çok önemlidir.

  Kaza tutanağı düzenlenirken, kaza yerinin adresi doğru tespit edilmeli, kaza krokisi kaza şeklini ve oluşunu anlatabilmelidir. Kaza tutanağındaki sembolik resimlerde ilk hasar noktaları mutlaka işaretlenmelidir. Kazalı araçlara ve sürücülere ait bilgiler doğru, eksiksiz olarak doldurulmalı, olayın şahitleri varsa, tutanakta mutlaka belirtilmelidir.

  Kazaya karışan taraflar, ifadelerini mutlaka yazmalı ve mutlaka kaza tutanağının her iki sayfası ıslak imza ile imzalanmalıdır. Kazaya karışan taraflar, birbirlerine; Trafik sigortası fotokopisi, ruhsat fotokopisi ve ehliyet fotokopisini mutlaka vermelidirler.

  Kaza sonrası, bu tutanak trafik veya Kasko şirketince tramer?e gönderilir, kusur tespiti Tramer tarafından yapılır, bu sebeple olay yerinde kusur kavgası yapmak gereksizdir.
  Hepinize kazasız, sorunsuz günler diliyorum.


  kaza anında kimlerden yardım alabiliriz sorusuna cevap

  Kaza mahallini hızlıca değerlendirdikten sonra size en yakın ambulans servisini arayın. Yanınızda işe yarayabileceğine inandığınız başkaları varsa onlardan da yardım isteyin. Örneğin; bu gönüllü kişilerden ‘seyirci kuru kalabalığın’ kaza mahalline üşüşmesini engellemede 'Alo Trafik (154)' veya 'Alo Jandarma (156)'yı arattırmada ve güç gerektiren işlemlerde yararlanabilirsiniz. Böyle davranmanız size zaman ve saygınlık kazandıracaktır. Bir ambulans servisinden yardım isterken kendinizi yeterince tanıtın olayı olay yerini yaralı sayısını ve telefon numaranızı açıklayıcı bir şekilde bildirin. 3. 3
  Ziyaretçi
  Kaza anında kazazadeyi elimizden geldikçe oynatmamamız lazımdır. 4. 4
  Ziyaretçi
  aşk çok güzel birşeydir.

+ Yorum Gönder
kaza anında yapılması gerekenler kaza anında kimlerden yardım alabiliriz,  kaza anında kimlerden ve nasıl yardım isteriz,  kaza anında kimlerden yardım almalıyız,  kaza anında kimlerden nasıl yardım istenir,  kaza anında kimlerden yardım alabiliriz
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 8 kişi