Yağların yapı taşlarını ve yaptığı bağı söyleyiniz

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yağların yapı taşlarını ve yaptığı bağı söyleyiniz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: yağların yapı taşlarını ve yaptığı bağ

  Canlılardaki temel organik bileşiklerden biridir.Yağların yapılarında C,H ,O ve N gibi elementler bulunur.Yapı taşları 3 molekül yağ asidi ile bir molekül gliseroldür.
  Yağ asitleri çift ve yüksek karbon sayılı karboksilli asitlerdir.

  YAĞLARIN ÇEŞİTLERİ
  1.Doymuş Yağlar:Bir yağ asidinin C zincirinde C atomları arasında çift bağ yoksa buna doymuş yağ asidi denir.Doymuş yağ asidi içeren yağlara da doymuş yağlar denir.

  2.Doymamış Yağlar:Yağ asidinin C zincirinde bir yada daha fazla çift bağ varsa buna doymamış yağ asidi denir doymamış yağ asidi içeren yağlara da doymamış yağlar denir.

  Doymamış yağ asiti dendiğinde alkil grubunda en az bir tane çift bağ bulunduran yağ asitleridir. Bu asitler oda sıcaklığında sıvı haldedir.

  Yağ asitlerinin gliserin ile oluşturdukları esterlerdir. Bunlara gliserid de denir. Kullanılan yağ asidi doymuş ise katı yağlar(örnek:tereyağı,margarin gibi), asit doymamış ise sıvı yağlar (zeytin yağı,çiçek yağı gibi) elde edilir. Sıvı yağlar H2 ile doyurularak katı yağlar (Margarin) elde edilir.
  Yağların sindirimi on iki parmak bağırsağında başlar, ince bağırsakta biter.
  Yağlar: 1 gr yağın solunumu ile 9,5 kcal enerji sağlanır. 3. 3
  Ziyaretçi
  Bu konuyu yapanlar sizleri seviyorum+ Yorum Gönder
yağların yapı taşlarını ve yaptığı bağı söyleyiniz,  yağların bağları,  yağların yapı taşları ve yaptığı bağ,  yağların yapı taşları,  yaglarin bagi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi