Eczacı mesleğinin gerektirdiği sorumluluklar nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Eczacı mesleğinin gerektirdiği sorumluluklar nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Eczacının Görev ve Sorumlulukları


  1. Eczane ve laboratuarlarda görevli eczacılar, başeczacı veya laboratuar şefi tarafından verilen görevleri yapmakla yükümlüdürler.


  2. Kliniklerde çalışan eczacılar klinik şef veya uzmanı ile vizit ve contrvizitlere çıkar, yazılan ilaçları eczaneden teslim alır ve bunların usulüne uygun olarak hastalara ulaşımını sağlar. Servis acil ilaç dolaplarının eksikliklerini zamanında tamamlar. İlaçların sarflarını yapar ve ayrıca baştabibin vereceği meslekleri ile ilgili görevleri yerine getirir.


  3. Başeczacı bulunmayan kurumlarda eczacı, başeczacıya ait bütün görevleri yapar. Eczacı bulunmayan kurumlarda ise eczane hizmetleri baştabibin sıhhi ve fenni sorumluluğu altında görevlendirilecek bir eczacı teknisyeni veya hemşire tarafından yürütülür. Mali sorumluluk ta bu görevliye aittir.


  4. İmalat için lüzumlu toksik maddelerin tartıları bizzat eczacılar tarafından yapılır. Eczacılar, tabela veya reçetelerde rastlayacakları kodekse uygun olmayan tertip hatalarında ilgili tabibi uyarırlar.


  5. Eczanede veya depoda azalmaya başlayan kimyevi ve galenik maddelerle müstahzarları bir liste halinde yazarak sağlanmaları için Sorumlusu Başhekim Yardımcısına verirler.


  6. Kalite Yönetim sistem proseslerine uygun olarak çalışmak.


  7. Kendine bağlı bölümde çıkan uygunsuzluklarda ve hasta şikayetlerinde gerekli Düzeltici ve Önleyici faaliyet çalışmalarını başlatmak.


  8. Açılan Düzeltici veya Önleyici Faaliyetlerin yerine getirilip, getirilmediği ile ilgili Yönetim Temsilcisi ile birlikte veya ayrı olarak nihai karar vermek.


  9. Yönetimin Gözden Geçirme Toplantılarına katılmak.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi