Zekat vermekle allaha nasıl şükretmiş oluruz

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Zekat vermekle allaha nasıl şükretmiş oluruz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Zekat vermekle allaha nasıl şükretmiş oluruz

 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Zekat vermek:

  zekat vermekle Allahın bizlere farz kıldığı şartını yerine getirmekle ve fakirlere verdiğimiz yardımla Bu verilen malın Allahtan geldiğini kabullenip ona gereği gibi davranmayla bir nevi şükretmiş oluruz.


  Zekat, sözlükte temizlenmek, artmak anlamına gelir. Zekat, İslam dininin belirlediği ölçüye göre zengin sayılan Müslümanların yerine getirmek zorunda oldukları bir ibadettir. Dini ölçülere göre zengin sayılanlar, her yıl mallarının veya paralarının kırkta birini (yüzde iki buçuğunu) yoksullara vererek zekat ibadetini yapmış olurlar.

  Yüce Allah, Kuranıkerim’de şöyle buyurur: ''Namazı kılın, zekatı verin, önceden kendiniz için yaptığınız her iyiliği Allah'ın katında bulacaksınız. Şüphesiz Allah, yapmakta olduklarınızı noksansız görür.'' Zekat konusunda başka ayetler de vardır.

  Sevgili Peygamberimiz de zekatın önemini belirtmiş ve Müslümanlara zekat vermelerini öğütlemiştir. İnancımıza göre zekat olarak verilecek mal veya para, fakirlerin hakkıdır. Bu sebeple zengin Müslümanlar, zekatlarını severek ve karşılığında bir şey beklemeden fakirlere vermelidirler.

  Zekat, yoksulları sevindirir. Geçim sıkıntısı çeken ailelerin yüzünü güldürür. Zekatı , veren de bu durumdan dolayı mutlu olur (Anlatım: M. Nur Türkeş) 3. 3
  Ziyaretçi
  zekat veren kişi hem Allahın emrini yerine getirmiş olur hemde zekatı verdiği kişilerin yüzünü güldürmüş olur...+ Yorum Gönder
zekat vermekle allaha nasıl şükretmiş oluruz
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi