Vücudumuzda dolaşım hangi yapı ve organlar tarafından gerçekleşir

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Vücudumuzda dolaşım hangi yapı ve organlar tarafından gerçekleşir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Vücudumuzda dolaşım hangi yapı ve organlar tarafından gerçekleşir

 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Dolaşım sistemini oluşturan yapı ve organlar

  Çok hücreli canlılarda besin ve oksijenin tüm hücrelere ulaşmasını sağlayan sisteme dolaşım sistemi denir. Ayrıca dolaşım sistemi, hücrelerde metabolik faaliyetler sonucu oluşmuş karbon dioksit ve diğer zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar.
  1. Dolaşım Sisteminin Kısımları
  İnsanda dolaşım sistemi üç kısımdan oluşur : Kalp, damarlar ve kan.
  KALP
  Kalp, göğüs boşluğunda iki akciğer arasında yer alır. Kalp hızlı, güçlü ve istemsiz çalışan kaslardan oluşur. Kasılıp-gevşeyerek kanın damar içinde hareket etmesini sağlar.
  Kalbin üzerinde kalın bir zar vardır. Kalple zar arasında kaygan bir sıvı bulunur. Bu kalbin rahat çalışmasını sağlar ve darbelerde zarar görmesini önler.
  İnsanda kalp, iki kulakçık ve iki karıncık olmak üzere dört gözlüdür. Kalbin sağ bölümünde kirli, sol bölümünde temiz kan vardır. Kulakçık ve karıncıklar, sırayla kasılıp gevşeyerek kanın damarlarda hareketini sağlar. Kulakçık ve karıncıklar arasında bulunan kapakçıklar, kanın tek yönlü ilerlemesini sağlar.
  DAMARLAR
  Üç çeşit damar vardır.
  a. Atardamar: Kalpten vücuda kan taşıyan damarlara denir.
  Akciğer atardamarı hariç diğer atardamarlar oksijence zengin temiz kan taşır. Yüksek basınca dayanaklıdırlar. En büyük atardamar, kalpten vücuda temiz kanın gönderildiği “aort” atardamarıdır.
  b. Toplardamar: Vücutta kirlenmiş kanın vücuda taşınmasını (karbondioksitçe zengin) sağlayan damarlardır.

  KAN
  Vücudun tek sıvı dokusudur. Kalbin etkisiyle damarlar içerisinde hareket eder.
  Kanın Yapısı
  Kan, plâzma (serum) ve kan hücrelerinden oluşur. Kanın plâzma kısmı su, protein, organik ve inorganik maddelerden oluşur. Kanın yapısında değişik görevler alan 3 çeşit kan hücresi bulunur.
  a. Alyuvar (Eritrosit): Kana kırmızı renk verir. Karaciğer, dalak ve kırmızı kemik iliğinde üretilir. Alyuvar, yapısında bulunan hemoglobin proteinleri yardımıyla oksijen ve karbon dioksit taşır. Alyuvarlar oksijeni
  b. Akyuvar (Lökosit): Vücudumuzu mikroplara karşı korur.
  c. Kan pulcukları (Trombosit): Kırmızı kemik iliğinde, büyük hücrelerin parçalanmasıyla oluşur. Yaralanma ve kesiklerde kanın pıhtılaşmasını sağlar.
  2. Kan Dolaşımı
  İnsanda, kan dolaşımı büyük ve küçük kan dolaşımı olmak üzere ikiye ayrılır.
  a. Küçük Kan Dolaşımı
  Vücutta kirlenen kanın temizlendiği dolaşım çeşididir. Sağ karıncıkta başlar, sol kulakçıkta biter. Sağ karıncıktaki kirli kan akciğer atardamarıyla akciğere götürülüp temizlenir. Temizlenen kan, akciğer toplardamarıyla kalbin sol kulakçığına getirilir. Bu dolaşıma küçük kan dolaşımı denir.
  b. Büyük Kan Dolaşımı
  Akciğerde temizlenen kanın vücuda dağıtılıp, vücutta kirlenen kanın kalbe getirildiği dolaşım çeşididir. Sol karıncıkta başlar, sağ kulakçıkta biter. Sol karıncıktaki temiz kan, aort atardamarı ve diğer atardamarlarla iç organlara ve tüm dokulara taşınır. Kılcallarda oksijen ve karbondioksit değişimi olur. Kirlenen kan toplardamarlarla kalbin sağ kulakçığına getirilir.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Teşekkür ederim forumalev 4. 4
  Ziyaretçi
  süper yardım etti

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok güzel kamiller hahaybi

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok tşk ödevim için yardımcı oldu :)

 7. 7
  Ziyaretçi
  çok tşk ödevlerimde yardımcı oluyor :*

 8. 8
  Ziyaretçi
  fen sınavıma yardımcz teşekkürler ben hep bu siteyi kullanıyorumm :)))))

 9. 9
  Ziyaretçi
  Forum alev çok güzel bir site

 10. 10
  Ziyaretçi
  Çok sağol çok teşekürler ödevim için çok yardımcı oldu

 11. 11
  Ziyaretçi

  harika site çok teşekkürler

 12. 12
  Ziyaretçi
  Ben ödevime çok yardımcı oldu.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
dolaşım sisteminde hangi organlar vardır,  vücudumuzda dolaşım hangi yapı ve organlar tarafından gerçekleşir,  dolaşımda görevli yapı ve organlar,  kan dolaşımı hangi organlarla gerçekleşir,  büyük kan dolaşımında görev alan organlar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 12 kişi