İlk çağlardan bugüne kadar insanların kullandığı ışık kaynakları

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İlk çağlardan bugüne kadar insanların kullandığı ışık kaynakları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: ilk çağlardan bugüne kadar insanların kullandığı ışık kaynakları  geçmişten günümüze ışık kaynakları nelerdir


  Işık insan hayatında her zaman önemli bir yer tutmuştur. Eski çağlardan bu yana güneşin sunmuş olduğu doğal aydınlık yeterli gelmemiş ve gün ışığının kısıtlayıcı etkilerinden kurtulmak için insanoğlu çeşitli ışık kaynakları arayışına gitmiştir. Ateş güneşten sonra insanların kullandığı ilk ışık kaynağı olmuştur.
  Ateşin keşfi insanlık tarihinde önemli bir noktadır ve uygarlığın gelişim hızını arttırmıştır. İnsanların ateşi aydınlatma aracı olarak kullanmaya başlamasının ardından yeni ışık kaynakları da ortaya çıkmıştır. Bitkisel ve hayvansal yağların devreye girmesiyle mum 19. yüzyılın ilk yarısına kadar temel aydınlatma araçlarından biri olarak kullanılmıştır. Bu olay 1859’da Kuzey Amerika’da petrolün bulunmasına dek sürmüştür. Nihayet 1879’da akkor telli lambaların Thomas Alva Edison tarafından icat edilmesiyle aydınlatma tarihinde yeni bir çığır açmıştır
  Akkor flamanlı lamba aslında ilk olarak 1845’de H. Goebel tarafından bulunmuştur. Ancak o dönemde yeterli derecede elektrik kaynakları bulunmadığından bu buluş kısa sürede unutulmuştur. 1886’da W. Siemens tarafından ilk dinamonun gerçekleştirilmesinden sonra 1879’da T. A. Edison H. Goebel’in buluşundan habersiz karbon flamanlı akkor lambayı bir kez daha icat etmiştir. O tarihten bu yana aydınlatma sektörü oldukça hızlı yol almıştır. İlk elektrik ampulünden sonra daha parlak ışık veren tungsten flaman ve ışığı daha iyi yaymak için aydınlatma armatürleri geliştirilmiştir. Ardından önemli bir yenilik olarak elektrik deşarjlı metal buharlı ampuller gelmiştir. Özellikle fluoresan lambaların geliştirilmesiyle akkor flamanlı lambalar endüstrideki yerlerini bu lambalara bırakmak zorunda kalmıştır.


  aydınlatmanın geçmişten günümüze kadar gelişimi


  Görmemizi sağlayan enerji çeşidi ışıktır. Her ışık bir ışık kaynağı tarafından üretilir. Işık yayarak çevresini aydınlatan her şey ışık kaynağıdır. Işık kaynakları ışık yayarak çevrelerini aydınlatırlar.

  NOT: En büyük ışık kaynağımız Güneş’tir.

  Işık kaynakları doğal ışık kaynakları ve yapay ışık kaynakları olmak üzere ikiye ayrılır.

  Doğal Işık Kaynakları
  Işık kaynaklarından bazıları kendiliğinden ışık üretir. Bunlara doğal ışık kaynakları denir. Güneş yıldızlar ateş böceği şimşek yıldırım ve deniz diplerinde yaşayan bazı balıklar doğal ışık kaynaklarıdır.


  Yapay Işık Kaynakları
  Doğal ışık kaynaklarından gece aydınlatması için yeteri kadar yararlanamayız. Bu nedenle gece aydınlatmasında insanlar tarafından yapılmış yapay ışık kaynakları kullanılır. Ampul trafik lambası mum meşale televizyon ekranı ve fener yapay ışık kaynaklarıdır.

  Güneş mum alevi gibi bazı ışık kaynakarı çevrelerine ışıkla birlikte ısı da verirler. Ateş böceği denizin derinliklerinde yaşayan bazı balıklar ve floresan lamba gibi bazı ışık kaynakları ise ışık yayarken ısı vermezler.
  Etrafımızdaki masa sıra tahta ve çanta gibi cisimler ışık üretmezler. Ancak bu cisimler Güneş ya da diğer ışık kaynaklarından aldıkları ışığı yansıtabilirler. Bu durumda çevremizde bulunan bu cisimleri ışık üretmedikleri halde görebiliriz.
  Çevremizdeki bazı varlıklar ortamda bulunan ışık kaynakları sayesinde ışık kaynağı gibi görünürler. Böyle cisimlere kendini aydınlatan cisimler denir. Ay gezegenler ve trafik levhaları kendini aydınlatan cisimlere örnek verilebilir.

  Yol kenarlarındaki trafik levhaları ışık yaymadıkları halde geceleri ışık yayıyor gibi görünürler. Bunun sebebi trafik levhalarının üzerinin özel maddelerle kaplı olmasıdır. Bu sayede trafik levhaları diğer maddelerden daha parlak görünürler.

  Gezegenler ve Ay ışık kaynağı olmadıkları halde Güneş’ten aldıkları ışığı yayarak parlak görünürler.

  NOT: Ay ışık kaynağı olmadığı halde Güneş’ten aldığı ışıkla aydınlanır ve parlak görünür.

  Bulutsuz bir gecede gökyüzüne baktığımızda birçok gök cismini görebiliriz. Bu gök cisimlerinden yıldızlar kendi ışıklarını yayarken; gezegenler ışık kaynaklarından aldıkları ışıkla aydınlanırlar.
  Gökyüzüne dikkatle baktığımızda ışığı ay ışığı gibi sabit olanların gezegen veya uydu; ışığı sürekli kırpışanların ise yıldız olduğunu söyleyebiliriz.
  Mars ve Venüs gezegenleri gökyüzünün bulutsuz olduğu gecelerde görülebilir.

  NOT: Kendi ışığını üreten Güneş de bir yıldızdır.

  Işık kaynağının gücü arttıkça yaydığı ışığın da parlaklığı artar. Dolayısıyla kullanacağımız ışık kaynağının gücünü aydınlatacağımız ortamın büyüklüğüne göre seçeriz. Evlerimizde büyük odaları aydınlatmak için kullandığımız ampullerin gücünün küçük odaları aydınlatmak için kullandığımız ampullerin gücünden fazla olmasını tercih ederiz.+ Yorum Gönder
eski çağlardan beri kullanılan yapay ışık kaynağı,  ilk yapay ışık kaynağı nedir,  ilk insanların kullandığı ışık kaynağı,  eski çağlardan beri kullanılan yapay bir ışık kaynağı,  ilk ışık kaynağı nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi