Ahilik Haftası ile ilgili kompozisyon, şiir, gazete haberi vb

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ahilik Haftası ile ilgili kompozisyon, şiir, gazete haberi vb ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ahilik Haftası ile ilgili kompozisyon, şiir, gazete haberi vb

 2. 2
  Gezgin
  Özel Üye

  Cevap: Ahilik Kültürü Haftası İle İlgili Kompozisyon

  Ahilik kültür toplumumuzun islami değerler üzerinden geliştirdiği bir toplum hareketdir. Ahilik kültürünün kendine has kural ve kaideleri vardır. Ahilikte iş ve meslek ahlakı, kabul edilmesi mecburi kurallar haline gelmiştir. Kendinden önce başkalarını düşünmek ve kollamak, hak ettiğinden fazlasını istememek, kanaat ve tevazu ölçüleri içerisinde "hırs" ve "tama"dan uzaklaşmak, kendi yeteneğine uygun bir işle meşgul olmak, sanatını mutlaka bir üstaddan öğrenmek ve birliğin, beraberliğin korunması için dayanışma içerisinde bulunmak ahiliğin mutlaka uyulması şart olan ahlak kaideleridir.

  Bu kaideler, Ahileri tekke ve türbelerde çöreklenerek, el açıp halkın kutsal duygularını sömürerek onların sırtından bedava geçinen asalak zümrelerden ayıran farklardır. Ahiler yeniliğe açık insanlar olup, halka sanat, meslek ve genel bilgiler öğretmek için var güçleriyle çalışırlar. Bu bakımdan Ahiliğin eğitimcilere ışık tutacak önemli özellikleri vardır.

  Ahilik sisteminde işyerinde çalışanlar ile çalıştıranlar arasında pek fark olmadığı gibi aralarında baba-oğul ilişkileri vardır. İşyeri aynı zamanda sanatın ve ahlakın öğretildiği bir okuldur. Burada üretilen mal, belli bir ihtiyacı karşılayacak şekilde kusursuz ve tam olarak üretilir. Emeğin karşılığı çalışanının alın teri kurumadan ödenir. İşyerlerinde çalışan ve çalıştıranlar dayanışma içerisindedir. Bu uygulama emek ve sermaye'nin barışık olduğu bir model oluşturur. Ahilik kültürü halen daha yerel yönetimler ve sanayi odaları tarafından Ekim ayının ikinci haftası çeşitli etkinlikler ile kutlanmaktadır.

  Ahilik Haftası Şiiri

  Ekim ayının ikinci haftası, ahilik haftasıdır
  Yoksul olmak, çalışmayanların hep hatasıdır
  Osmanlıda ahilik, kardeşliğin diğer sahasıdır
  Miskin oturanın, çalışmamak onun yaftasıdır

  Ahilik, birliğin, kardeşliğin, dürüstlüğün adıdır
  Dürüst olmayan esnafın, kalbi daima çok katıdır
  Durmadan çalışanların, denizdeki onun yatıdır
  Osmanlıdan, ahilik esnaf kardeşliğini alan, batıdır

  Mesleğinde uzmanlaşmayanların pabucu, atılır dama
  Kabadayılarının kuşağında, bulunur daima bir kama
  Çok çalışan esnafın dizinde hep olur, bir renkli yama
  Terziler diktikleri elbiseleri, takar ağaçlardan çama

  Ahilik haftasında, bütün esnafın bayramı kutlu olsun
  Mesleğinde hilekâr davranan esnaflar ise, kahrolsun
  Bütün esnaflarımızın kalbine, ahilik ilhamı dolsun
  Atalarımızdan miras kalan, ahilik haftasına hamdolsun

  Fikret Gürsoy

  Gazete Haberi

  Ahilik Haftası başlıyor

  17-23 Eylül tarihleri arasında kutlanan Ahilik Haftası ile ilgili açıklama yapan Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası (GESO) Başkanı Necmi Kocaman, Ahiliğin, Türkiye’deki bir çok problemin çözüm kaynağı olduğunu söyledi.

  Ahilik Haftası ile ilgili resmi program, salı günü saat 11.00’de yapılacak. Esnaflar arasındaki dayanışma, ticari ahlak birlikteliği olarak adlandırılan “Ahilik” konusunun dünyaya mal olması açısından önemine dikkat çeken GESO Başkanı Nemci Kocaman, “Ahilik, Türkiye'deki bir çok problemin çözüm kaynağı. Ahiliği anlamak ve özümsemek çok önemli bir görevimiz. Sadece ticaret hayatında değil, yerel yönetimlerde, kamu yönetiminde, aile yaşantısında ve sosyal hayatta Ahilik prensiplerine yer verebilirsek, çok önemli bir iş yapmış oluruz.” dedi. 3. 3
  Ziyaretçi
  süper bir uygulama teşşekür edrim :)+ Yorum Gönder
ahilik ile ilgili kompozisyonlar,  ahilik haftası ile ilgili kompozisyon,  ahilikle ilgili kompozisyonlar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi