Isıtılan maddelerde hangi değişiklikler olur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Isıtılan maddelerde hangi değişiklikler olur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Isıtılan maddelerde hangi değişiklikler olur

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: ısıtılan maddelerde hangi değişiklikler olur

  Günlük yaşantımızda ısı ve sıcaklık kavramlarını sıkça kullanırız. Isı insan oğlunun en önemli ihtiyaçlarından biridir.

  Güneş ışığına bırakılan bir buz parçası yada katı margarin yağı ısı alarak erir. Yanmakta olan ateşin üzerine bırakılan et parçası ısı alarak pişer. Ocakta ısıtılan suyun sıcaklığı artar ve kaynamaya başlar. Isıtma yerine soğutma yapılırsa tersi olaylar olur.

  Isı verilen maddelerin şekillerinde de değişiklikler olur. Yazın asfaltlarda kabarma, elektrik kablolarında sarkma, kışın ise büzülmeler olur.Ayrıca ısıtılan bazı maddelerden gazlar çıkarak değişik maddelere dönüşürler.

  Bu olaylar, ısının madde üzerinde fiziksel ve kimyasal etkileri olduğunu gösterir. Isıtılan maddelerin, sıcaklığın değişimi, hal değişini, genleşme gibi olaylar fiziksel değişime örnek olarak verilebilir.

  ISI VE SICAKLIK

  Günlü hayatta bilindiği gibi, ısıtılan maddenin sıcaklığı artar, soğutulan maddelerin ise sıcaklığı azalır. Yani ısı ve sıcaklık birbiriyle ilgili fakat aynı şey değildir.Bu iki kavram birbirine karıştırılmamalıdır.

  Hava ısısı 30 C tır. Cümlesi yanlış kullanılan bir cümledir. Doğrusu, “Havanın sıcaklığı 30 C tır” cümlesidir. Isı ile sıcaklık aynı nicelik değildir. Fakat sıcaklığın değişmesi için ısı alış verişinin olması gerekir.

  Maddelerin her üç halinde de moleküller hareket ve titreşim halindedir. Dolayısıyla moleküllerin bir hızı yani kinetik enerjisi vardır. Sıcaklık madde moleküllerinin ortalama hızları ile orantılı fiziksel bir büyüklüktür.

  Isı ise, moleküllerin kinetik enerjilerinin toplamı ile ilgili bir enerji çeşididir veya maddeye verilen yada maddeden alınan enerji çeşidine ısı enerjisi denir.

  Sıcaklık birimi derece, ısı birimi ise kalori yada joule dir. 3. 3
  Ziyaretçi
  Ellerinize sağlık sizin sayenizde yeni bilgiler öğrendim çok sağolun+ Yorum Gönder
ısıtılan maddelerde ne tür değişimler olur,  ısıtılan maddelere ne olur,  ısıtılan maddelerde ne tür değişimler olur örnekler,  ısıtılan maddelerde ne tür değişimler olur sorusu ve cevabı,  ısıtılan maddelerde ne gibi değişiklikler olur
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi