Suriye yeraltı kaynakları

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Suriye yeraltı kaynakları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Suriye yeraltı kaynakları

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: suriye'nin yeraltı kaynakları

  Türkiye`nin güneydoğusunda yer alan ve Türkiye ile 877 km. uzunluğunda ortak kara sınırına sahip olan Suriye Arap Cumhuriyeti 185.180 km²`lik bir alanı kaplar. 2000 yılı verilerine göre ülke nüfusu 17 milyonu aşmaktadır.

  Suriyenin yerlileri kanatkar ve misafirperver insanlar. Daha doğrusu mazlum insanlar.
  Bize Gelenek ve Görenekler Örf Ve Adetleri Bakımından Yakınlar. insanları, yemek kültürü, misafir anlayışıyla bizden bir şehir gibi.

  Akdeniz'in doğusunda yer alan Suriye'nin batısında dağlık bir kütle yer alır. K-G yönünde uzanan Ensariye dağları Türkiye'deki Nur Dağlarının bir uzantısı şeklinde Anti-Lübnan dağları olarak İsrail'e kadar kıyı boyunca uzanır. 1000 m yükseklikteki bu dağlar kıyıya paralel uzanması nedeniyle deniz etkisinin Suriye'nin iç kısımlarına sokulmasını önler.

  Suriye'nin iç kısımlarında çöl şartları etkilidir. Suriye'nin güneydoğusunda Suriye Çölü yer alır. Suriye'nin 2/3 si çöllerle kaplıdır.
  Akdeniz kıyısında Akdeniz iklimi egemen. Tarım ve hayvancılık halkın temel uğraşıdır. Suriye'nin yeraltı kaynakları arasında petrol ve fosfat çok önemlidir.

  Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan`a yaptırılmıştır. Külliyeye 1566 yılında Süleymaniye Medresesi eklenmiştir. İçerisinde son Osmanlı Padişahı Sultan Vahdettin`in mezarı bulunmaktadır.

  Halep Kapalı Çarşısı Sokaklarının uzunlukları toplamı 10 km.`den fazla olduğu söylenen çarşının büyük bir kısmı 15. Yüzyılda yapılmıştır. Ortadoğudaki en uzun çarşı niteliğinde olan bu çarşı birbirini takip eden hanlardan oluşmaktadır. Çarşıda genel olarak turistik, attariye ve çeyiz eşyaları satılmaktadır.

  Müslümanlar tarafından kıyamete yakın Hz.İsa`nın yeryüzüne ineceğine inanılan ak minare bu camiye aittir.

  Emeviye camisinin kapladığı 7000 m² `lik alanda ayrıca Selahaddin Eyyubi türbesi, Hz.Hüseyin`in kızı Seyide Rukiye Camisi, Türk Şehitliği ve turistik eşya satan bir çok dükkan bulunmaktadır.

  Hamidiye Çarşısı 1863 yılında Osmanlı Padişahlarından Sultan Abdülhamid Han tarafından yaptırılmıştır. Yapı olarak İstanbul`daki kapalı çarşıyı andıran Hamidiye çarşısında genel olarak turistik eşya satışı yapılmaktadır+ Yorum Gönder
suriye yeraltı kaynakları,  suriyenin yer altı zenginlikleri,  suriyenin yeraltı kaynakları ,  suriyenin yer altı kaynakları,  suriyenin yeraltı zenginlikleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi