Bilimsel çalışma yöntemlerinin basamakları nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bilimsel çalışma yöntemlerinin basamakları nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Bilimsel çalışma yöntemlerinin basamakları nelerdir

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: bilimsel çalışma yöntemlerinin temel basamakları

  1- Problemin Belirlenmesi

  2- Gözlem

  3- Verilerin Toplanması

  4- Hipotezin Kurulması

  5- Tahminlerde Bulunma

  6- Kontrollü Deney

  7- Gerçek

  8- Teori

  9- Kanun 3. 3
  İlk Yolcu
  Bayan Üye
  bilimsel çalışma yöntemlerinin basamakları ve açıklaması

  1- Problemin Belirlenmesi
  Öncelikle problemin iyi anlaşılması gerekiyor. "Problemi anlamak, problemi yarı-yarıya çözmek demektir."

  2- Gözlem
  Nitel ve Nicel olmak üzere iki çeşit gözlem vardır.

  Nitel Gözlem : Beş duyumuzu kullanarak yaptığımız gözlemlerdir.Örneğin "çaydanlıktaki su sıcaktır".Buradaki gözlem nitel bir gözlemdir.Bunu, suya dokunarak veya sudan çıkan buharı gözlemleyerek karar veririz.

  Nicel Gözlem : Ölçü aletleri kullanılarak yapılan gözlemlerdir. Örneğin "çaydanlıktaki su 80ºC dir".Buradaki gözlem nicel bir gözlemdir.Burada termometre aleti kullanılarak bir gözlem yapılmıştır.

  Yukarıdaki örneklerden de anlaşıldığı gibi nitel gözlemler kişiler arasında farklılık gösterebilirken , nicel gözlemler daha objektifdir. Bu yüzden bilimsel bir çalışma sırasında nicel gözlemlere daha fazla ağırlık verilir.

  3- Verilerin Toplanması
  Veriler problem ile ilgili gerçekleri içerir. Gözlemler sonucu elde edilen veriler toplanıp, düzenlenir.

  4- Hipotezin Kurulması
  Hipotez , probleme geçici bir çözümdür.Bu çözüm yapılan gözlemler ve toplanan veriler ışığında kurulmuştur.İyi bir hipotez;

  - probleme iyi bir çözüm önermeli,

  - deney ve gözlemlere açık olmalı,

  - toplanan tüm verilere uygun olmalıdır.

  5- Tahminlerde Bulunma

  Kurulan hipotezler doğrultusunda mantıklı sonuçların çıkartılmasıdır ve bu sonuçlar ile hipotezler test edilir.Tahminler, "Eğer ise ....... dır" şeklindeki cümlelerle ifade edilir.Tahminler genellikle "Tümdengelim" ve "Tümevarım" yöntemleri ile gerçekleştirilir.

  Tümdengelim yönteminde bir ön bilgi kullanılarak genelleme yapılır. Örnek : Eğer bütün canlılar hücrelerden meydana gelmiş ise ,insanda hücrelerden meydana gelmiştir.
  Tümevarım yönteminde ise özel gözlemler yapılarak bir sonuca varılır.Örnek : Eğer insanlar, hayvanlar, bitkiler hücrelerden meydana gelmiş ise bütün canlıların yapı birimi hücredir.

  6- Kontrollü Deney
  Yapılan tahminlerin geçerli olup olmadığı kontrollü deneyler sonucu tespit edilir.Kontrollü deneylerde iki deney grubu vardır: Birine kontrol grubu , diğerine ise deney grubu denir.Her iki grupta da aynı deney aynı şartlar altında yapılır iken sadece araştırılan faktör gruplar arasında farklı tutulur.
  Deney sonuçları tahminleri doğrular ise hipotez geçerlilik kazanır.Aksi durumda ise eldeki verilerle yeni hipotezler kurularak bilimsel çalışmaya devam edilir.

  7- Gerçek
  Deneyler ile kanıtlanmış bilimsel doğrulardır.

  8- Teori
  Tekrarlanan deneylerle doğruluğu tam olarak değil, ama büyük ölçüde kabul edilmiş hipotezlerdir.Teorilerin çürütülme ihtimalleri vardır.

  9- Kanun
  Bir teori veya hipotez , doğruluğu bütün bilimlerce kabul edilmiş ise kanun halini alır.Örnek : Yerçekimi kanunu, Mendel Kanunları+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi