Argo nedir özellikleri nelerdir argo sözler ve kelimeler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Argo nedir özellikleri nelerdir argo sözler ve kelimeler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Argo nedir özellikleri nelerdir argo sözler ve kelimeler

 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Argo Nedir? Özellikleri Nelerdir? Argo Sözler ve Kelimeler

  Argo doğal bir dilin, özel topluluklar tarafından yaratılan toplumsal alt türlerinden birisidir. Yapısı bakımından genel dilden ayrılmayan argo, çoğunlukla gündelik sözcüklere olağandışı anlamlar yüklenmesiyle oluşur. Toplumun aşağıladığı, yasakladığı işleri, ilişkilire ve nitelikleri belirten anlamların genel dildeki sözcüklere eklenmesiyle, belli bir topluluğun üyeleri arasında, öbür bireylerin anlayamayacağı dilsel bir bağlantı kurulur bu bakımdan argo, gizli bir bildirişim aracı olarak kulanılan özel bir il biçiminde tanımlanabilir.

  Argo

  Gündelik dilde kullanılan sözcüklere eğretileme yoluyla yeni anlamlar verilmesi, argonun oluşması için yeterlidir. Bir başka deyişle, argoda ortak dilden bağımsız yeni biçimler yaratılmadığı gibi, ortak dile özgü dilbilgisi kuralları da, değiştirilmez. Çünkü, aktarılacak bildiriyi gizlemek için, yalnızca sözcük anlamları değiştirilmeden, hecelerin başına ya da sonuna belirli anlamsız biçimler ekleme yoluyla da bir ölçüde gizli bir anlatıma gidilebilir.

  Örneğin; inek: Çalışkan ve saf öğrenci mikrop: kötü kişi 3. 3
  Ziyaretçi
  İşime yaradı örnekler daha fazla olsa tabi daha iyi olurdu+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi