Konferans türünün özellikleri nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Konferans türünün özellikleri nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Konferans türünün özellikleri nedir

 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: Birincisi, dinleyicilere bilim, sanat, edebiyat vb. konularda bilgi vermek ve açıklamalı anlatıma dayalı konuşma yapmak anlamındadır ve yaygın olarak bu kavramı ile kullanılmaktadır.

  İkincisi, diplomatik alanda, uluslararası bir sorunun tartışılması ve incelenmesi amacıyla oluşturulan toplantıdır.”

  Bilim adamı, yazar, düşünür ve sanatçıların yahut alanında uzman kişilerin önceden belirlenmiş herhangi bir konuda, toplumSözlü Anlatım, Sözlü ve Sözlü Anlatım, Sözlü Anlatım Türleri, Sözlü Anlatım Açıklama, Sözlü Anlatım Konu Anlatımı, Konu Anlatımı, Sbs, Lys, Ygs, Türkçe, Dil ve Anlatım, Hazırlıklı Konuşma Türlerinin geniş bir kısmını veya bir kısmını ilgilendiren gündemdeki bir konuyu açıklamak ve bilgi vermek veya bir çalışmayı tanıtmak amacıyla kapalı bir salonda ve topluluk önünde yaptıkları konuşmaya konferans adı verilir. 3. 3
  Ziyaretçi
  Konferans, Alanında uzman bir kişinin herhangi bir konu ya da olay hakkında görüş ve düşüncelerini açıklamak amacıyla bir grup ya da topluluk önünde yaptığı ön hazırlığı olması gereken sözlü anlatım türleri arasında yer alır.

  Konferans bu yönüyle nutuğa benzer. Fakat konu itibariyle nutuktan ayrılır.
  Konferanstaki amaç nutuktaki gibi dinleyicileri coşkulandırmak değil, o topluluğu bilgilendirmektir. Onun için konferansın dinleyicisi belirli bir kültür seviyesine ulaşmış kimselerdir. Konferans genellikle bilim, sanat ve ekonomi konularında verilir. Konferansın verildiği yer kapalı bir salondur.
  İyi bir konferansçı işleyeceği konuyu önceden hazırlar. Bir plan dâhilinde yapacağı konuşmanın metnini önceden hazırlar. Bu metinde anlaşılması güç cümleler kullanmamalı, teknik kelimeler kullanmalıdır. Monoton konuşmaktan kaçınarak Ele aldığı konu iyi bildiği ve hâkim olduğu konu olmalıdır. Metinleri hazırlarken sade ve akıcı bir üsluba dikkat etmelidir. Konferans sırasında önceden hazırladığı metne okurcasına bakmak yerine sadece ana başlıklara bakmalıdır. Çünkü konferansı veren kişi dinleyicilere o konuya hakim olduğunu hissettirmelidir. Profesyonel bir konferansçı hazırladığı plan dâhilinde kalmak şartıyla konuyu örneklerle genişletir. Dinleyicilerden aldığı elektrikle yeri geldikçe işin teferruatına girer. Dinleyicilere konuyu daha iyi anlatmak için somut ifadeler kullanır. Günlük hayata dair değerlendirmelerde bulunur. Dinleyici ile bir samimiyet ortamı oluşturur.
  Konferansın muhakkak bir başkanı vardır. Başkan önce dinleyicileri selamlar. Ardından konuşmacıları tanıtır. Daha sonra konuşmacıların hangi konuşmaları yapacağını açıklar. Sırasıyla konuşmacıları kürsüye davet eder. Konuşmacılar konuşmalarını bitirdikten sonra genel bir özetleme yapar, konuşmacılara teşekkür ederek konferansı kapatır. 4. 4
  Ziyaretçi
  yhaaa çok tşkr edrim böle bi site olduğu için.

+ Yorum Gönder
konferans t
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi