Rtük'ün görev ve yetkileri nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Rtük'ün görev ve yetkileri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Zulal
  Üye

  Cevap: *Ülkemizde yayın yapan kuruluş ve kanalların belli ilke ve kurallar doğrultusunda yayın yapmalarını sağlamak amacıyla RTÜK, yayınları düzenleme ve denetlemekle görevli kuruldur.

  *RTÜK, radyo ve televizyon kanallarına kurallara aykırı yayın yapmaları halinde uyarı, yayını durdurma ve para cezası verebilir.

  Görevlerini yerine getirmeyen, izin şartlarını ihlâl eden, yayın ilkelerine ve Kanunda belirtilen esaslara aykırı yayın yapan özel radyo ve televizyon kuruluşlarından aynı yayın kuşağında açık şekilde özür dilemesini ister. Bu talebe uyulmaması veya aykırılığın tekrarı halinde ihlâle konu olan programın yayını bir ilâ on iki kez arasında durdurulur. Bu süre içinde programın yapımcısı ve varsa sunucusu hiçbir isim altında başka bir program yapamaz. Yayını durdurulan programların yerine aynı yayın kuşağında ve reklamsız olarak Üst Kurulca hazırlattırılacak; Eğitim kültür trafik kadın ve çocuk hakları, gençlerin fiziksel ve ahlaki gelişimi uyuşturucu ve zararlı alışkanlıklarla mücadele konularında programlar yayınlanır. 3. 3
  Ziyaretçi
  güzel bir konu olmuş bilgimi arttırdınız çok sağolun+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi