Hayvanlar ve insanlar için besin olan meyve ve tohumları

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hayvanlar ve insanlar için besin olan meyve ve tohumları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Hayvanlar ve insanlar için besin olan meyve ve tohumları





 2. 2
  Sihem
  Özel Üye





  Cevap: İnsanlar bitkilerin kök , gövde , yaprak , çiçek , meyve ve tohumlarından yararlanır. Buğday , arpa , yulaf , pirinç , mısır gibi bitkilere tahıl adı verilir. Bunlar insanlar için önemli bir besin kaynağıdır.
  Nohut , bakla , mercimek , bezelye , fasulye gibi bitkilere baklagiller adı verilir. Bu bitkilerin tohumlarını besin olarak kullanırız.
  Soğan , lahana , domates , biber , salatalık , gibi bitkilere sebze adı verilir. Patates , havuç , turp , yerelması gibi bitkilerin kök ve gövdelerinden besin maddesi olarak yararlanırız.
  Elma , armut , incir , portakal , limon , şeftali , muz gibi bitkileri meyve olarak yeriz. Sanayide kullanılan bitkiler de vardır. Ayçiçeği , soya fasulyesi ve pamuk tohumlarından yağ elde edilir. Zeytinden de zeytinyağı elde edilmektedir.
  Çay , kahve , ıhlamur , nane , kekik , tarçın , papatya gibi bitkilerin yaprak ve tohumları içecek olarak kullanılır.
  Şekerpancarı ve şeker kamışından şeker elde edilir. Menekşe , lale , gül , papatya gibi süs bitkileri park ve bahçelerde yetiştirilir. Bu bitkiler çevremizin güzellik kaynağıdır.
  Ayrıca çam , ceviz , meşe , gürgen , gibi pek çok odunsu gövdeli ağaçtan kereste elde edilir.







 3. 3
  Ziyaretçi
  Döllenmeden sonra bitki, embriyonun ve besin deposunun bulunduğu bir yapı oluşturmaya başlar. Tohum taslağı denen ve tohumu oluşturacak olan bu yapı, yumurtalık içinde meyve ile birlikte gelişir. Bitkinin tohumu olgunlaşır.
  Tozlaşma ve döllenmeden oluşan embriyo gelişerek tohumu oluşturur. Koruyucu bir kabukla çevrili olan embriyo ve besin maddesinden oluşan yapıya, tohum denir. Tohum canlının bütün özelliklerini taşıyan canlı yapıdır. Tohumda su oranı çok düşüktür. Uygun koşullar olursa çimlenir.







 4. 4
  Ziyaretçi
  Ayva tohumu: İçeriğinde yağ ve yüzde 20 oranında musilaj bulunur Çocuk ishallerinde, boğaz hastalıklarında ve deride yumuşatıcı olarak kullanılır Annelerin sütünü ise artırır
  Acıbadem tohumu: Yağ ve amigdalin glikoziti bakımından zengindir Öksürük kesici, idrar artırıcı, ve bağırsak kurtlarını düşürücü olarak etkilidir Fazla miktarda kullanılırsa zehirli etki yapabilir
  Muşmula tohumu: İdrar artırıcı etkiye sahiptir Böbrek ve mesane taşlarının düşürülmesinde kullanılır

 5. 5
  Ziyaretçi
  Ayva,acıbadem,muşmula,şefteli,kayısı,antepfıstığı, fındık,çam fıstığı vve ceviz tohumu...

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok teşekkürler sizin sayenizde yazabildim.

 7. 7
  Ziyaretçi
  ıyı şeyler araştırma odevımı yapabılıyorum

 8. 8
  Ziyaretçi
  güzel fakat hayvanları bulamadım ama yine de işime yaradı

 9. 9
  Ziyaretçi
  çilek ayva armut incir üzüm

 10. 10
  Ziyaretçi
  sağolun çok teşekkürler

+ Yorum Gönder
hayvanlar ve insanlar için besin olan meyve ve tohumlar,  hayvanlar ve insanlar için besin olan meyve ve tohumları,  tohumu olan meyveler,  tohumu olan bitkiler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi