Batılılaşma kavramı günümüzde nasıl algılanmaktadır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Batılılaşma kavramı günümüzde nasıl algılanmaktadır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Batılılaşma kavramı günümüzde nasıl algılanmaktadır

 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: batılılaşma kavramı günümüzde nasıl algılanmaktadır

  Batı aslında genel olarak bir rol-model olmaktan çıkmak üzere bugünlerde. Bu da model arayan ülkeleri bir arayış içersine itmiş durumda, bunların içersinde ne yazık ki bizde varız. Çünkü cumhuriyet döneminde hedef olan "muassır medeniyet" daha sonra batı olarak algılanmaya başladı.

  Neden batı model alınıyor biraz buna bakmak lazım. Buna batının haricinde şimdi modernleşen tüm ülkeleri de sayabilirsiniz. Yani bir Japon içinde bir koreli içinde bir iranlı ya da rus içinde gelişmek, bir avrupalı ya da bir amerikalı gibi düşünmekten, görünmekten geçiyor. Batı çünkü üretiyor ve ilk üreten olduğu içinde kuralları, standartları kendisi koyuyor, diğerlerinede buna uymak düşüyor. Burada kastettiğim sadece teknoloji değil. Bilim, sanat, spor hepsi.

  Bilim, teknoloji, sanat üretme amacınız varsa bilgiye sahip olmanız gerekiyor, bu da başta eğitimden geçen bir iş. Hangi ileri batı ülkesi varki eğitimi geri kalmış? Artık, büyük yatırımlar yapılmadan önce bir ülkeye, o ülkenin eğitim sistemini inceliyorlar, uzun vadede burada kalabilir miyiz diye bakıyorlar.

  Arkadaşın yazdığına katılıyorum, ne zaman ki eğitimde sorunlarımızı gideririz, kendi insanımıza uyan ileri bir eğitim sistemi geliştirir, fark gözetmeden tüm insanımıza en ücra köyüne kadar eğitimi yayabiliriz, o zaman bizde batılılaşma tartışmaları son bulur.

  Batılılaşma ile batının zenginleşmesi konuları birbirine karıştırılıyor zaman zaman. Batı, evet ürettiği ve belirleyici olduğu kadar zenginleşmesini sömürgeciliğe ve emperyal güç olmaya dayandırmıştır. Bunu Amerika hala çok güçlü bir şekilde göstermektedir. Osmanlı, emperyal bir güç olduğu halde, kültür emperyalizmi uygulamamıştır, belki biz o yüzden kendimizi ezilenlerin yanında görürüz, hissederiz millet olarak. Ama biz zamanında balkanlarda, ortadoğuda insanlara Türkçeyi öğretmiş olsaydık, kurumlarımızı kursaydık oralarda, bugün acaba batılılaşma diye bir kelime olur muydu dilimizde?+ Yorum Gönder
günümüzde batılılaşma,  batılılaşma kavramı günümüzde nasıl algılanmaktadır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi