Osman bey kimdir neler yapmıştır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Osman bey kimdir neler yapmıştır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Osman bey kimdir neler yapmıştır

 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: Osman Gazi kimdir?

  Osmanlı Devleti için neler yapmış ve hangi savaşlara katılmıştır?

  Osman Gazi’nin kazandığı zaferler ve Osmanlı Devleti’nde yeri ve önemi nedir?

  Osman Gazi,Ertugrul Gazi’nin oğludur.3 kardeşlerdir.Osman Gazi’nin idareci olarak yetişmesi ve çok bilgi sahibi olması aile birliği tarafından başa geçmesine sebep olmuştur.Beyliğin başına Osman Gazi’yi atamışlardır.  Babası : Ertugrul Gazi
  Annesi :Hayme Hatun
  Dogumu : Sögüt (M. 1258 – H. 656)
  Vefati : Bursa (M. .1326 – H. 726)
  Saltanatı : 1299 – 1326 (27) sene
  Osman Gazi, Ertugrul Bey‘in üç oglundan birisidir.Osman Bey diger kardeşlerinden büyük degildi, fakat adeta bir idareci olarak yaratilmisti. Zira bu hususta çok büyük kaabiliyet sahibi idi. Babasi vefat ettikten sonra diger bütün beyler, ittifakla Osman Bey’i asiretin reisi olarak tanidilar.Osman Bey, beyligin bayna geçtigi zaman,23 yasinda idi. Uzun boylu, genis gögüslü, kaIin ve çatik kasli, elâ gözlü ve koç burunlu idi. Iki omuzlari arasi oldukça genis, vücudunun belden yukari kismi, asagi kismina nisbetle daha uzundu. Çehresi yuvarlak ve teni bugday renginde idi.Büyük seyhlerderi Edebali’nin evinde misafir iken, istirahat için gösterilen odada, Kur’i görünce, sabaha kadar saygisindan yatmadigi ve geceyi uykusuz geçirdigi çok meshurdur. seyh bu durumdan cok memnun kaldigi için kendisini kizi ile evlendirmis ve hayir dualar etmistir.Osman Bey, 1287′de Karacahisar’i fethetti.1280′de Domaniç’te Bizanslilari yenerek Bilecik’i fethetti ve Selçuklu Hükümdari tarafindan uç beyligine verildi. 1299′da Inegöl fethedildi.Selçuklu Devleti yikildi ve Osman Bey müstakil beyligini ilân etti. 1300′de Yenisehir ile Köprühisar, 1302′de ise Akhisar ve Koçhisar fethedildi.Osman Bey’e babasindan kalan arazinin genisligi 4800 km. kare idi. Kendisi vefat ettiginde ise, beyligin toprak genisligi 16.000 km.kareye ulaşmıştır.Vefat etmeden önce oglu Orhan Bey’e söyle vasiyet etmistir : Ogullarıma ve bütün dostlarıma birinci vasiyetim Sudur ki; her zaman gazaya devam ederek, Din-i Celil-i Islâm’in yüceligini yasatiniz. Cihadin kemâline ererek, sancagi serifi hep yüksekte tutunuz. Her zaman Islâm’a hizmet ediniz. Zira Cenâb-i Hak benim gibi zayif bir kulunu ülkeler fethetmek için memur etti. Gaza ve cihadlarinizla Kelime-i Tevhid’i çok uzaklara götürünüz. Hanedanimdan her kim, hak yoldan ve adaletten saparsa mahser gününde, Rasülü Azam’in sefâatinden mahrum kalsin. Oglum! Dünyaya gelen hiç bir insan yoktur ki, ölüme boyun egmesin. Bana da, Hz.Allah’in emri ile simdi ölüm yaklasti. Bu devleti sana emanet ediyorum. Seni de Mevlâ’ya emanet ettim. Her isinde adaleti üstün tut.Vefatinda 68 yasinda idi. Tarih ise, Agustos 1326′yi gösteriyordu. (Allah rahmet eylesin.) Vefat ettiginde geriye biraktigi mal varligi sunlardi : Bir at mrhi, bir çift çizme, birkaç tane sancak, bir kiliç, bir mizrak, bir tirkes,birkaç at, üç sürü koyun, tuzluk ve kasiklik.Osman bey vefat ettigi zaman zayif bir rivayete göre, Sögüt’te babasmn yamna defnedilmis ve Bursa alinirsa oraya defnini vasiyet etmisti. Bupun için 1326′da Bursa alindiktan sonra vasiyeti yerine getirilerek cesedi Bursa’ya nakledilip, Hisar’da (Saint Eli) namina yapilmis olan Gümüslü Künbed’e defnedilmistir. Fakat vekayün tetkikine göre vefatın 1326′da Bursa’nin teslim alınmasından sonra oldugu anlaşılıyor.
  Osman Bey zamanında yasayan Islâm büyükleri :Silsile-i Sâdât-i Naksibendiyye’nin onuncu ve onbirinci halkalarini teşkil eden, Hâce, Arif Rivgiri ve Hâce Mahmud Incir Fagnevi (k.s.)Hazretleri, seyh Saadettin Cibavi, Bahaüddin Veled ve müellif Pehlivan Mahmud Poyraz.
  Erkek çocuklari : Pazarlı Boy, Çoban Bey,Hamid Bey, Orhan Bey, Alaeddin Ali Bey, Melik Bey, Savcı Bey.
  Kız çocukları : Fatima Hatun. 3. 3
  Ziyaretçi
  çok teşekkür edreim sayenizde ödevimi yapabildim......+ Yorum Gönder
osman gazi neler yapmıştır,  osman gazi kimdir neler yapmıştır,  osman bey neler yapmıştır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi