Suda yaşayan bitkiler nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Suda yaşayan bitkiler nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: suda yaşayan bitkiler

  Eğer bir göl kıyısında gezinme fırsatınız olmuşsa, su üstündeki o zarif görünümleriyle nilüfer çiçeklerine rastlamışsınızdır. Bazı bitki türleri tıpkı nilüfer çiçekleri gibi suda yaşarlar. Suda yaşayan bitkilerin bir kısmı kökleriyle dibe tutunur. Böylece ihtiyaç duydukları besini topraktan alabilirler. Bir kısmının da kökleri yoktur. Bu bitkiler, besinlerini toprak yerine sudan elde ederler.
  Suda yaşayan bitkilerin içinde en dikkat çekici olanı elbette nilüfer çiçeğidir. Nilüfer çiçeğinin yaprakları su altında birbirine sarılı kısa bir boru şeklinde durur. Bahar mevsimi geldiğinde bu yapraklar su yüzeyine çıkar ve açılırlar. Amazon nehrinde "dev" diyebileceğimiz nilüfer çiçekleri vardır. Bu nilüfer yapraklarının, çapları neredeyse iki metreyi geçer.
  Suda yaşayan bitki türlerine bir başka örnek olarak, eski Mısırlıların kağıt elde ettiği papirüs bitkisini de gösterebiliriz. Papirüsler aslında boyları üç metreyi aşan dev sazlardır. Bu bitkinin sapları içinde süngerimsi yumuşak bir doku bulunur. Yazı için elverişli olan bu dokuyu Eski Mısırlılar keşfetmiş ve insanlığın kullandığı ilk kağıdı elde etmişlerdir.

  Bunlardan başka, suda yetişen ve dünya nüfusunun büyük bir bölümü için önemli bir besin olan pirinçten de söz edebiliriz. Pirinç, çeltik tarlaları denilen ve sürekli su altında bulunan tarlalarda yetiştirilir. Pirinç üretimi, bu şekliyle günümüzden beş bin yıl önce bile yapılmıştır.

  Su bitkileri durgun sularda, göl veya havuzlarda yetişirler. Sıcak havaları sevdiklerinden olmalı daha çok ılık ve sıcak iklimi olan bölgelerde rastlarız onlara.

  Aslında suda yetişen bitkiler arasında deniz yosunları ve başka deniz bitkileri da vardır. Ama genellikle bunlardan çok söz edilmez. Biz size, denizde yaşayan çiçekli bitki sayısının çok az olduğunu söyleyelim. Onlar genellikle yapraklı bitkilerdir.

  Son olarak suda yaşayan bir kaç bitki ismi sıralayabiliriz; saçotu, düğün çiçeği, kabomba, su sazı, hasırotu, su mısırı, Mısır baklası ve su menekşesi gibi.+ Yorum Gönder
suda yetişen bitkiler hangileridir,  karada yaşayan bitkiler nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi