Anadoluda kurulan ilk türk beylikleri hangileridir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Anadoluda kurulan ilk türk beylikleri hangileridir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: anadoluda kurulan ilk türk beylikleri hangileridir


  Malazgirt Zaferi’nden sonra Selçuklu Sultanı Alparslan komutanlarının birçoğunu Anadolu’nun fethi için görevlendirmiştir. Anadolu’nun fethine katılan beyler burada aldıkları yerlere yerleşerek birer beylik kurdular. Bu dev*letler görünüşte bağımsız hareket etmekle birlikte gerçekte Büyük Selçuklu Devleti’ne bağlıydılar.
  Saltuklular (1071 – 1202)
  Erzurum merkez olmak üzere kurulmuştur. İlk kurulan Anadolu beyliğidir. Gürcülerle ve Haçlılarla başarılı mücadeleler yapmışlardır.
  Danişmentliler (1072 – 1177)
  Sivas‘ta kurulmuş Amasya Tokat Malatya ve civarına hakim olmuşlardır. Bir dönem Anadolu’nun en güçlü beyliği haline gelmişlerdir.
  Mengücekler (1072 – 1277)
  Erzincan civarında kurulmuştur. Rum ve Gürcülerle mücadele etmişlerdir.
  Artuklular (1101 – 1409)
  Diyarbakır ve Mardin çevresinde Artuk Bey’in oğulları tarafından kurulmuştur. Hasankeyf Harput ve Mardin kollarına bölünmüştür.
  Çaka Beyliği (1081 – 1093)
  İzmir‘de Çaka Bey tarafından kurulmuştur. Çanakkale Edremit ve Ege adalarını fethetmişlerdir. Peçenekler’le ve I. Kılıç Arslan ile Bizans’a karşı ittifak yapmışlardır. Bizans’ın oyunları sonucu Selçuklular tarafından yıkılmıştır.


  Anadolu’da kurulan ilk Türk devletleri;
  ♦Bizanslılar Haçlılar ve Gürcülerle mücadele ederek Anadolu’nun Türk yurdu olmasına bü*yük katkı sağlamışlardır.
  ♦ Türklerin düzenli ve güvenli bir şekilde Anadolu’ya yerleşmesini sağlamışlardır.
  ♦Anadolu’da cami medrese türbe kümbet kervansaray darüşşifa gibi mimari eserler yaparak Anadolu’yu bayındır hale getirmişler ve Türk kültürünün yerleşmesini sağlamışlardır.
  ♦Ele geçirdikleri yerlere Türkçe adlar vererek Anadolu’ya Türkiye denmesini sağlamışlardır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi