Ultrason ne amaçla kullanılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ultrason ne amaçla kullanılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ultrason ne amaçla kullanılır
  Soru: ultrason ne amaçla kullanılır ayrıntılı bir şekilde açıklar mısınız ? 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: Ultrasonografi, insan kulağının işitemeyeceği kadar yüksek frekanslı ses dalgalarının hasta vücudundan yansımalarının cihaz tarafından algılanması ile iç organların görüntülemesinin oluşturulduğu bir tanı yöntemidir.
  Ultrasonografide radyasyon kullanılmaz. Bu nedenle gebelerde ve bebeklerde rahatlıkla kullanılabilen güvenilir bir tanı yöntemidir.
  Bu nedenle farklı yansımaların olduğu yapılar, farklı görüntüler verirler. Normal yapılar içindeki bir tümör ya da kist, ses demetlerini farklı yansıttığı için farklı yapıda gözlenir ve tanı konulur. Görüntü oluşturulması sırasında "prob" hasta vücudunda gezdirilirken, altında kalan bölümün kesit görüntüleri ekrana taşınır. Bu görüntülere göre radyolog tanı koyar.
  Ne amaçla yapılır?
  Ultrason çoğunlukla karaciğer, safra kesesi, pankreas, dalak, böbrekler, mesane, yumurtalıklar ve rahim gibi karın içi organların görüntülenmesi için kullanılır. Bununla birlikte ultrason vücudun tüm organlarını (Beyin, göz, akciğer, meme, kalça, testis ve prostat gibi.) görüntülemek amacı ile kullanılabilir. Ultrason çekilmesi için başvuran hastaların en sık şikayeti karın ağrısıdır. Karaciğer ve dalak gibi karın içi organların büyümesi, safra kesesi ve böbrek taşları, apandisit, yumurtalık kistleri ve karın içindeki tümörler ultrason ile teşhis edilebilen hastalıklardan bazılarıdır. Ayrıca kadınlarda yumurtalık ve rahim karından incelenebileceği gibi daha detaylı inceleme için vajene yerleştirilen özel bir prob kullanılabilir. Erkeklerde de prostat incelemesi karından yapılabileceği gibi detaylı inceleme makata yerleştirilen özel bir prob ile yapılır. 3. 3
  Ziyaretçi
  çoook güzel yani tek kelime ile mükemmel 4. 4
  Ziyaretçi
  kalbimizin sesini nasıl duyabiliriz hangi aletlerle

 5. 5
  Ziyaretçi
  Steteskop ile kalbimizi duyabiliriz

 6. 6
  Ziyaretçi
  Steteskop ile duyabiliriz

+ Yorum Gönder
ultrason cihazı hangi amaçla kullanılır,  ultrason nerelerde kullanılır,  ultrason hangi amaçla kullanılır,  ultrason ne için kullanılır,  ultrasonografi ne amaçla kullanılır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi