Orta asyada ve avrupada kurulan türk devletleri hangileridir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Orta asyada ve avrupada kurulan türk devletleri hangileridir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: orta asyada ve avrupada kurulan türk devletleri hangileridir

  eski türk devletleri

  Avrupa'da kurulanlar,
  1. Mukaddes Roma Germen İmp. : Almanya’da
  2. Frank Krallığı: Fransa’da
  3. İngiltere Krallığı: İngiltere’de
  4. Moskova Krallığı: Rusya’da
  5. Venedik, Cenova ve yedi küçük Dükalık: İtalya’da
  6. Endülüs Emevi Devleti, Kastilya ve Aragınya Krallıkları:
  İspanya’da
  7. Bizans İmparatorluğu: İstanbul’da
  8. Sırbistan ve Bulgaristan: Balkanlarda
  9. Macaristan: Doğu Avrupa’da

  ***********

  orta asyada kurulanlar

  1- İskitler (sakalar): Orta Asya'nın batısı, Karadeniz'in kuzeyi ve kafkaslarda kurulmuştur. Devlet adamları Tomris Hatun ve Alp Er Tunga'dır. Türklerin etkin olduğu ilk siyasi topluluktur.

  2- Asya Hun: Orta Asya'da kurulmuştur. Devlet adamları Teoman ve Mete han'dır. Tarihte bilinen ilk Türk devletidir. Türk tarihinin ilk yazılı anlaşmasını Çinle yapmışlardır. Mete onlu sistemi ve Türk devlet geleneğini oluşturmuştur.

  3- Göktürk: Orta Asya - Batı Türkistan'da kurulmuştur. Devlet adamları Bumin han, İstemi yabgu, Mukan kağan'dır. Türk adını taşıyan ilk devlettir. Doğu - Batı olarak ikiye bölünmüştür.

  4- 2. Göktürk (kutluk): Orta Asya'da kurulmuştur. Devlet adamları İl- Teriş Kağan, bilge kağan, kül-tigin, tonyukuk'tur. Türk adını taşıyan ikinci devlettir. Orhun anıtlarını dikmişlerdir ve ilk Türk alfabesini kullanmışlardır.

  5- Avrupa Hun: Karadeniz'in kuzeyi, doğu ve orta Avrupa'da kurulmuştur. Devlet adamları Balamir ve Atilla'dır. Çin egemenliğine karşı batıya göç eden hun toplulukları tarafından kuruldu. Kavimler göçüne neden oldular. Roma bu olay nedeniyle ikiye ayrıldı.

  6- Avarlar: Önceleri Orta Asya, sonra Doğu ve Orta Avrupa'da kurulmuştur. Devlet adamları Bayan Kağan'dır. İstanbul'u kuşatan ilk Türk topluluğudur.

  7- Bulgarlar: Volga ve Tuna ırmakları boylarında kurulmuştur. Devlet adamı Kubat'tır. Hristiyanlığı benimsemişlerdir.

  8- Macarlar: Önce don nehri boylarında sonra ise bugünki macaristan sınırlarında kurulmuştur. Devlet adamı Arpad'tır. Hristiyanlığı benimsemişlerdir.

  9- Hazarlar: Don Volga ve Kuzey Kafkasya'da kurulmuştur. Devlet adamları Bulan, Ubaca ve Menaşe 2'dir. Üst tabakaların çoğu museviliği benimsemiştir. Ticarette oldukça gelişmişlerdir.

  10- Peçenekler: Karadenizin Kuzeyi ve balkanlarda kurulmuştur. Devlet adamı Turak'tır. Devletleşememişlerdir. Hristiyanlığı benimsemişlerdir.

  11- Kuman (kıpçaklar): İrtiş - Balkan dolayları ve Macaristan'da kurulmuştur. Moğolların Türkleşmesini sağladılar. Fiziki güzellikleriyle ünlüdürler.

  12- Sibirler: Orta Asya ve Batı Sibirya'da kurulmuştur. Devlet adamları Balak Han ve Boğarık hatun'dur. Üstün savaş aletleri kullanmışlardır. Hazarların çekirdeğini oluşturmuştur.

  13- Türgeşler: Orta Asya ve Batı Türkistan'da kurulmuştur. Devlet adamı Baga Tarkan'dır. İlk metal parayı kullanmışlardır.

  14- Kırgızlar: Orta Asya'da kurulmuştur.

  15- Karluklar: Orta Asya'da kurulmuştur. Devlet adamı cengiz han'dır. Göktürk'leri yıkmıştır.


  Avarlar ve Hunlar Avrupa'da teşkilatlı devletler kurmuşlardır.+ Yorum Gönder
orta asyada kurulan türk devletleri,  orta asyada kurulan ilk türk devletleri,  orta asyada kurulan ilk türk devleti,  orta asyada ve avrupada kurulan ilk turk devletleri,  Avrupa ve orta asyadaki ilk t
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi