Omurgasız hayvan isimleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Omurgasız hayvan isimleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Omurgasız hayvan isimleri

 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: omurgasız hayvan isimleri

  omurgasız hayvan adları

  Omurgasız Hayvan Örnekleri
  Omurgasız Hayvan isimleri
  Omurgasız Hayvanlar hangileridir

  Omurgasız hayvanların kıkırdak ve kemiklerden oluşan iskeletleri yoktur. Bazı omurgasız hayvanların vücutlarında iskelet görevi gören değişik yapılar vardır. Örneğin yengeçlerde bulunan sert kabuk ve böceklerdeki kitin adı verilen örtü iskelet görevi yapar.


  Omurgasız hayvanların bir bölümü karada bir bölümü suda yaşar. Karada yaşayanhayvanlar trake solunumu yada deri solunumu yaparlar. Suda yaşayan omurgasız hayvanlar ise solungaçlarıyla solunum yapar. omurgasız hayvanların akciğerleri yoktur. Bu


  Omurgasız hayvanlar yumurta ile çoğalır. Çekirge , örümcek , kelebek , hamam böceği , sivrisinek çevremizde gördüğümüz omurgasız hayvanlardır. Ahtapot , yengeç , istakoz , midye , deniz kestanesi , denizyıldızı , sünger , denizanası ve mercanlar suda yaşayan omurgasız hayvanlara örnektir. İnsanların çevrelerinde sık karşılaştıkları omurgasız hayvanlar eklem bacaklılar ve solucanlardır.


  Yengeç , istakoz , akrep , örümcek , kırkayak , arı , karınca ve kelebekler eklem bacaklılar olarak adlandırılır. Eklem bacaklı hayvanlar kanatları ve eklem bacaklarıyla hızlı biçimde hareket ederler. Eklem bacaklı hayvanlar yumurta ile çoğalır.


  Eklem bacaklılardan karasinekler ve sivrisinekler insanlara pek çok hastalık bulaştırabilirler. Genelde pis ortamlarda bulunan ve çoğalan bu canlılardan karasinekler insanlara tifo , kolera ve dizanteri gibi hastalıkların mikroplarını taşır.


  Sivrisinekler ise sıtma adı verilen bir hastalığı sebep olan mikropları insanlara bulaştırabilir.


  Diğer bir eklem bacaklı hayvan olan arı insanlara faydalı bir hayvandır. Arıların ürettiği bir salgı olan bal önemli bir besin kaynağıdır.


  Nemli yerlerde ve sularda yaşan solucanlar da sık karşılaştığımız omurgasız hayvanlardandır. Genelde toprak altında yaşayan toprak solucanı , toprak altındaki bitki ve hayvan artıklarıyla beslenir. İnsanlar için zararlı olan solucanlar da vardır. Bunlar insan vücudunda asalak olarak yaşar. 3. 3
  Ziyaretçi
  Konu için teşekkürler Gülcan kardeş 4. 4
  Ziyaretçi
  kurbağa,balık,fare,yunus,deniz yıldızı,kertenkele

 5. 5
  Ziyaretçi
  1.salyangoz
  2.örümcek
  3.yılan
  4.sinek
  5.yengeç
  6.kelebek
  7.ıstakoz
  8.çekirge
  9.hamam böceği
  10.deniz kestanesi
  11.midye
  12.deniz yıldızı
  13.deniz anası
  14.ahtapot
  15. solucan

 6. 6
  Ziyaretçi
  1.Kelebek
  2.Solucan
  3.Uğur böceği
  4.Yılan
  5.Ahtapot
  6.Istakoz
  7.Yengeç
  8.Midye
  9.Çekirge
  10.Örümcek

+ Yorum Gönder
omurgasız hayvanlar isimleri,  omurgasız hayvanların isimleri,  omurgasız hayvan isimleri,  omurgasız hayvanlar ve isimleri,  omurgalı hayvanların isimleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi