İyi insan ile dürüstlük arasında nasıl bir ilişki vardır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İyi insan ile dürüstlük arasında nasıl bir ilişki vardır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İyi insan ile dürüstlük arasında nasıl bir ilişki vardır

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: iyi insan ile dürüstlük arasında nasıl bir ilişki vardır  iyi insan ile dürüstlük arasında nasıl bir ilişki vardır ile ilgili yazı

  insani diger canlilardan ayiran bütün özelliklerini(konusabilmesi, düsünebilmesi, gülebilmesi, kiyas, karar vs) en iyi sekilde egiten kisi, diger canlilarla ortaklasa halleri(hareket, toplum icinde yasama,yeme-icme, cinsellik.vs.) bütün hal ve hareketlerinde bütün iyi niyetlerini kullanarak, kendini her yönüyle egiten ve ayni zamanda gelistiren,cabakar, elinden gelenin en iyisini yapmaya calisan kisi.
  bütün bunlarin akabinde [IYI] kelimesi görecelidir. kime göre,neye göre iyi insan?
  genel anlamda herkesin büyüme,egitilim ve gelisimiyle ilgili, kendi hayat tarzi ve yasadigi ortamla cok alakali, bu sebeple kisilere ve toplumlara göre iyi insan tarifleri cokca degismektedir.

  Saygı ve güven gibi birçok özelliğin üstüne kurulduğu temel, dürüstlüktür. Unutmayın “bir insana her açıdan güvenemiyorsanız, hiçbir açıdan güvenemezsiniz.” Eğer insanlar size bir konuda güvenmiyorsa inanın bana hiçbir konuda %100 güvenmiyordur. İşte aradığınız bu güveni sağlayabilmeniz için dürüst olmayı seçmek zorundasınız. Dürüst olmadığı halde bunu bir süre saklamayı başarabilen insanlar bile, sonunda başarısızlığa sürüklenecekler ve geçici olarak kazandıkları güven ebedi olarak kaybolacaktır.

  Dürüstlüğü, temeli sağlam bir eve sahip olmanın korkunç bir fırtınada sağladığı yararlar gibi düşünün. Temel sağlamsa, sel sularına dayanacaktır ve siz kendinizi güvende hissedeceksinizdir. Ama temel çürükse, fırtınanın baskısıyla iyice zayıflayacak, sonunda ev çökecektir. Siz mi? Hangi siz?

  Dürüstlük, bir işte başarılı olmak için en gerekli özelliktir. Bu yüzden küçük şeylere dikkat edip dürüstlük kazanmak çok önemlidir. Birçok insan bunu yanlış anlayıp, küçük şeyler söz konusu olduğunda istediklerini yapabileceklerini düşünür, çünkü büyük bir hata yapmadıkları sürece yaptıklarının iyi olduğunu varsayarlar. Oysa gerçek böyle değildir. Dürüst insan her zaman dürüsttür. Beyaz bir yalan bile yalandır. Hırsızlık hırsızlıktır; miktarın küçük ya da büyük olması bir şey değiştirmez. Dürüstlük, kendini kişisel kazanç yerine karaktere, kolaylık yerine ilkeye, kısa vade yerine uzun vadeye adamaktır. Ne zaman ahlaki bir ilkeyi çiğnerseniz, dürüstlüğünüzün temelinde bir çatlak oluşturursunuz. Zor zamanlarda da dürüst davranmanız güçleşir.

  Unutmayın; dürüstlük koşullarla belirlenmez! İki ayrı insan aynı ortamda, hatta aynı evde büyüyebilirler, ama biri dürüstken, diğeri olmayabilir.

  Dürüstlüğünüzü ölçmenize yardımcı olması açısından bazı sorular sıralayacağım. Bu soruları yanıtlayarak gerçek bir dürüst olup olmadığınızı anlayabilirsiniz 3. 3
  Ziyaretçi
  Dürüstlük, bir işte başarılı olmak için en gerekli özelliktir. Bu yüzden küçük şeylere dikkat edip dürüstlük kazanmak çok önemlidir. Birçok insan bunu yanlış anlayıp, küçük şeyler söz konusu olduğunda istediklerini yapabileceklerini düşünür, çünkü büyük bir hata yapmadıkları sürece yaptıklarının iyi olduğunu varsayarlar. Oysa gerçek böyle değildir. Dürüst insan her zaman dürüsttür. Beyaz bir yalan bile yalandır. Hırsızlık hırsızlıktır; miktarın küçük ya da büyük olması bir şey değiştirmez. Dürüstlük, kendini kişisel kazanç yerine karaktere, kolaylık yerine ilkeye, kısa vade yerine uzun vadeye adamaktır. Ne zaman ahlaki bir ilkeyi çiğnerseniz, dürüstlüğünüzün temelinde bir çatlak oluşturursunuz. Zor zamanlarda da dürüst davranmanız güçleşir.+ Yorum Gönder
iyi insan ile dürüstlük arasında nasıl bir ilişki vardır kısaca
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi