Küresel ısınma ile ilgili gazete haberleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Küresel ısınma ile ilgili gazete haberleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Küresel ısınma ile ilgili gazete haberleri

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: küresel ısınma haberler

  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Afet Yönetimi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Güneş'teki leke artışının Mart 2013'te tepe noktasına ulaşacağını belirterek, ''Buna küresel ısınma ve El Nino'yu da eklersek 2013'ün dünyanın en sıcak yıllarından biri olması bekleniyor'' dedi.

  Kadıoğlu, Güneş'teki aktiviteler sırasında açığa çıkan enerjinin, alçak yörüngeli uyduların yükseklik kaybına, yörünge değiştirmesine ve Güneş'teki fırtınanın şiddetine göre uyduların yörüngelerinde ve işlevlerinde problemlere neden olduğunu söyledi. Güneş lekeleri, güneş alevleri, koronal kütle fışkırmaları ve patlayan manyetik halkaların Güneş'in aktivitelerinden bazıları olduğunu vurgulayan Kadıoğlu, güneş aktivitelerinin, yaklaşık 11 yıllık periyotlarla tekrarlandığına dikkati çekti. Kadıoğlu, güneş enerjisinin uzaya, elektromanyetik dalgalar ve güneş rüzgarı olmak üzere iki yolla taşındığını dile getirdi.


  Güneş olaylarının teknolojik sistemlere yapacağı etkilerin, milyonlarca dolar ekonomik zarara neden olduğunun bilindiğine değinen Kadıoğlu, ''Güneş aktiviteleri, uyduları, haberleşmeyi, elektrik ve yüksek enerji hatlarını etkiler. Bu etkiler, Dünya'nın kuzeyindeki ülkelerde daha fazla görülür'' dedi. Şu an gelişmiş ülkelerin meteoroloji ve afet yönetimi uzmanları 2013 Mart'ı için hazırlıklar yapıyor'' diye konuştu.

  ''2013'te maksimum olacak''

  Güneş fırtınalarının, son 11 yıllık periyot sonunda, 2013 yılının ortalarına doğru maksimum olmasının beklendiğini vurgulayan Kadıoğlu, şöyle devam etti:

  ''Fırtınalar, 11 yıllık periyottan sonra tepe noktasından aşağı doğru inecek ve 11 yıl aranın ardından tekrar maksimum seviyede olacak. 2010'da Güneş'teki lekelerin minimum etkinlikte olmasına rağmen dünya en sıcak yıllarından birini yaşadı. Güneş lekelerindeki artışlar 2013'te ise tepe noktasına ulaşacak. Buna küresel ısınma ve El Nino'yu da eklersek 2013'ün dünyanın en sıcak yıllarından biri olması bekleniyor. Dolayısıyla küresel ısınma, El Nino ve Güneş'teki etkinliklerin de devreye girmesiyle 2013'ün 2010'a göre daha fazla sıcak olacağı tahmin ediliyor.''

  NASA'dan güneş fırtınası uyarısı

  Öte yandan, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 4-6 Eylül tarihleri için uzay havası durumunda güneş fırtınası uyarısında bulundu.

  Küresel ısınma böcek sayısını da artırıyor

  Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Başkanı Prof. Dr. Celal Tuncer, ''Küresel ısınma nedeniyle meydana gelecek değişimlerin genelde böceklerin lehine olması beklenmekte. Sıcaklıklar doğadaki böceklerin sayısını artıracak'' dedi.

  Prof. Dr. Tuncer, küresel ısınmanın dünya üzerindeki bütün canlıları etkilediği gibi böcekleri de etkilediğini söyledi. Böceklerin 1 milyondan fazla tür sayısıyla yeryüzünün en büyük canlı grubu olduğunu belirten Tuncer, böceklerin doğrudan veya dolaylı olarak insanlara, ekosisteme yararlı ve zararlı birçok etkisinin bulunduğunu anlattı.


  Küresel iklimde meydana gelecek değişimlerin böcekler de dahil pek çok hayvanın davranışını ve yaşam tarzını etkileyebileceğini vurgulayan Tuncer, şöyle devam etti:

  ''Küresel ısınma nedeniyle meydana gelecek değişimlerin genelde böceklerin lehine olması beklenmekte. Sıcaklıklar doğadaki böceklerin sayısını artıracak. Böcekler soğukkanlı organizmalardır ve vücut sıcaklıkları yaklaşık olarak çevre sıcaklığı ile aynıdır. Bu nedenle nem, karbondioksit ve özellikle sıcaklıkta meydana gelecek değişimlerin böceklerin davranışı, dağılım, gelişim, çoğalma ve üremesini etkilemesi kuvvetle muhtemeldir. Sıcaklıkların artmasıyla birlikte böceklerin gelişmesi hızlanacak, döl sayısı artacak, coğrafik yayılma alanları genişleyecektir.''

  Kışların daha ılık geçmesi nedeniyle kışı canlı geçiren böcek sayısında da artış olacağını ifade eden Tuncer, böceklerde yüksek popülasyon artışlarının gözlenebileceğini bildirdi.

  ''Böcek türlerinde hızlı bir nüfus artışı yaşanması kaçınılmazdır''

  Prof. Dr. Celal Tuncer, sıcaklıklar nedeniyle insanlar üzerinde beslenme ve hastalık taşıma yoluyla etkili olan böceklerin sayısında artış olabileceğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

  ''Küresel ısınmaya neden olan karbondioksit ve diğer sera gazları, dünya atmosferinin kimyasal bileşimini 100-150 yıl öncesine göre fark edilir oranda değişikliğe uğratmışlardır. Ekolojik sistemlerin küresel ısınma nedeniyle değişmesi, hayvan ve bitki türlerinin yaşam zonalarının kuzeye doğru kayması, hatta bazı türlerin yaşam ortamlarının tamamen değişmesi nedeniyle yok olması sonucunu beraberinde getirebilecektir. Küresel ısınmayla artan sıcaklıklar özellikle tropik bölgelerdeki böceklerin metabolizmasını hızlandıracak ve çiftleşme oranlarını yükseltecektir. Bu durumda böcek türlerinde hızlı bir nüfus artışı yaşanması kaçınılmazdır. Diğer taraftan küresel ısınmanın neden olacağı aşırı yağış ve kuraklık gibi etkenlerin ise böcekleri olumsuz yönde etkilemesi beklenmekte.''+ Yorum Gönder
küresel ısınma ile ilgili gazete küpürleri bulup inceleyiniz,  küresel ısınma ile ilgili gazete küpürleri,  küresel ısınma ile ilgili gazete haberleri,  küresel ısınmayla ilgili gazete küpürleri,  küresel ısınma gazete küpürleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 8 kişi